13 powodów dlaczego warto/nie warto mieć American Bully

Udostępnień
 • 1
 •  
 • 1
 •  
 •  
  2
  Shares

Decydując się na swojego wymarzonego pupila chcemy, aby był posłuszny, grzeczny i nie sprawiał problemów. Wiele osób obawia się dużych psów, gdyż są to dość wymagające czworonogi, które potrzebują stanowczego i doświadczonego właściciela.

Jak to jest w przypadku American Bully? Czy faktycznie psy tej rasy są wyzwaniem dla właścicieli? Poniżej przedstawimy 13 powodów, dlaczego lepiej warto/nie warto decydować się na psiaka tej rasy.

1. American Bully są agresywne i niebezpieczne

Masywna postura i wygląd American Bully sprawiają wrażenie naprawdę groźnego psa. Tymczasem dobrze zbudowany i na pierwszy rzut oka groźnie wyglądający pies wcale nie musi być agresywny. W Ameryce często psy tej rasy pełnią rolę “strażników”. Jednak zarówno hodowcy i właściciele tej rasy zapewniają, że są to psy niezwykle czułe oraz przyjazne. Również świadczy o tym fakt, że American Bully często wybierane są przez rodziny z dziećmi. Psy te wyróżniają się mocnym przywiązaniem do rodziny oraz chęcią do częstej zabawy.

2. Ich groźny wygląd może wystraszyć

Faktem jest, że American Bully może wyglądać groźnie oraz odstraszająco. Właśnie z tego powodu jest często wybieraną rasą do pilnowania domów, pełniąc rolę obrońcy. Jednak w głębi serca, psiaki te są naprawdę urocze i sympatyczne. Potrzebują jedynie troski i miłości właściciela.

3. Na pewno nie lubią się przytulać

Wiele osób może mieć też błędne przekonanie, że psy tej rasy nie lubią się tulić. Nic bardziej mylnego! American Bully są bardzo tulaśne i chętne do zabawy. To właśnie dlatego często na tę rasę decydują się rodziny z dziećmi. Ich troskliwość o człowieka bywa naprawdę imponująca.

4. Nie są dobrymi psami rodzinnymi

Jak już wspomnieliśmy American Bully świetnie sprawuje się wśród rodzin. Warto jednak pamiętać, że te psiaki mają swój indywidulany charakter odziedziczony w selekcjonowanych genach. Dlatego bardzo ważne jest bycie delikatnym, ale także konsekwentnym na każdym etapie wychowywania.

5. Nie będą odpowiednimi kompanami dla dzieci

Zastanawiając się nad wyborem American Bully pod kątem dzieci, możemy być naprawdę spokojni. Po swoich przodkach – amstaffach, buldogach i pitbulach – pies ten odziedziczył uparty charakter oraz bardzo wysoką odporność na ból. Dlatego nie przeszkadzają mu typowe dla dzieci zachowania jak łapanie psiaka za uszy czy ogon. Dodatkowo psy te bardzo lubią spacery na świeżym powietrzu, dzięki czemu są świetnymi kompanami przy spacerach.

6. Mogą być zagrożeniem dla innych zwierząt

Zastanawiacie się jak się zachowują w obecności innych zwierząt? Czy są agresywne? Niespokojne i nieufne?  

American Bully potrafią się świetnie dogadywać z innymi zwierzętami domowymi. Pomimo swojej  masywnej postury, odpowiednio zsocjaliozowany Bully  dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami oraz czuje się w ich towarzystwie komfortowo.

7. Trudno je wyszkolić

Mimo, że w tworzeniu American Bully ma swój udział dość uparta rasa psów, jak amstaff oraz pitbull, to jednak Amerykański Bully jest dość łatwy do wyszkolenia. To prawda, że ma on swój charakter i jest lekko uparty, ale poprzez konsekwentne działania szybko można dojść do pożądanych rezultatów.  

8. Wymagają doświadczonego właściciela

Możesz się obawiać, że przez charakter i lekką upartość tej rasy, nie jest to pies dla początkującego posiadacza psa. Cała sztuka polega na umiejętnym wychowaniu już od szczeniaka. Nie chodzi o posiadanie niezwykłych umiejętności trenerskich, tylko o konsekwentne działania oparte głównie o motywację pozytywną, czyli nagradzanie psiaka za dobre zachowanie.

9. Nie są to psiaki, które nadają się do mieszkania w bloku

Możesz się zastanawiać, czy mieszkając w bloku, to będzie dobry wybór, decydując się na American Bully. Od razu przychodzi nam na myśl, że posiadając małą ilość miejsca, psy te będą wariować, skakać i gryźć wszystko, co popadnie. Po naszych doświadczeniach nie do końca możemy się z tym zgodzić. Wystarczy zadbać o wyprowadzanie psa i jego aktywność na zewnątrz, wtedy przebywając w pomieszczeniu, potrafią być naprawdę spokojne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sporo zależy także od wychowania psiaka. Jeśli nauczymy, jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe, wiele obaw zostaje jedynie w naszej głowie. Warto też dodać, że psiaki te szybko się męczą, dlatego dbając o ich aktywność np. podczas spaceru, po powrocie często same wybierają tryb “leżakowania”.

10. Na domiar złego na pewno wymagają skomplikowanej pielęgnacji

Jeśli chodzi o pielęgnację American Bully, nie jest to skomplikowana sprawa. Sierść wystarczy czesać raz w tygodniu. Luźne włosy dobrze zbiera gumowa rękawica lub wilgotna ścierka. Jeśli chodzi o kąpanie psa, w zupełności wystarczy 2-3 razy w roku, chyba że zajdzie taka potrzeba, to częściej.

11. Są narażone na choroby i defekty związane z rasą

American bully są narażone na choroby jak każde inne psy. To prawda, że jest to stosunkowo młoda oraz nieznana rasa i mogą występować problemy, czy to z sierścią, czy to skórą psiaka. Jednak można się przed tym uchronić. Najczęstszym powodem problemów skóry u psa są reakcje alergiczne. Ważną rolę odgrywa tutaj pokarm, jaki dostarczamy naszemu pupilowi. Przy odpowiednim odżywianiu i dbaniu o ogólną czystość w pomieszczeniu, można uchronić się od wielu problemów. 

12. Nie będą żyły zbyt długo

Może wahasz się nad wyborem American Bully, ponieważ obawiasz się, że będą krótko żyły? Ogólnie tę rasę uznaję się za długowieczną, chociaż to również zależy od odmiany rasy. Bully pocket żyje od 10-13 lat, natomiast żywotność  bully XL sięga nawet do 23 lat. Jest to spora różnica, dlatego nie można jednoznacznie określić długości życia psa. Jednak jesteśmy pewni, że zawsze jest to wystarczający czas, aby dostarczyć psiakowi i samemu sobie niezapomnianych chwil i doświadczeń, które będziemy pamiętać na długo.

13. Nie lubią wody

American Bully w większości przypadków lubią wchodzić do wody i same z siebie, instynktownie zaczynają pływać. Pływanie jest niezwykle relaksującym zajęciem dla naszego psa. Pozwala na spożytkowanie nagromadzonej energii a ponadto częste wypady nad rzekę czy jezioro wspaniale rozwijają układ kostny i mięśnie.

 •  
  2
  Shares
 • 1
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment