5 najlepszych aktywności dla psa rasy American Bully

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Skończyły ci się pomysły na rozrywki dla swojego pupila? Nic nie szkodzi, poniżej znajdziesz wiele pomysłów na to jak wyładować jego energię w bezpieczny sposób.

Psy American Bully uwielbiają ćwiczenia, zarówno fizyczne jak i umysłowe. Najlepiej jak najbardziej złożone, ponieważ zwykłe aportowanie może szybko je nudzić. Z psiakiem tej rasy należy codziennie ćwiczyć około 60 minut. Brak ruchu może powodować otyłość i zmiany w zachowaniu, znudzony psiak zacznie rozwijać zachowania destrukcyjne. Nie wolno jednak przesadzać z wysiłkiem fizycznym, żeby nie doprowadzić do kontuzji.

Poniżej przedstawiamy niektóre z najlepszych aktywności dla psa rasy American Bully.

5 najlepszych aktywności dla American Bully

Podwójny aport

Zwykłe aportowanie szybko znudzi psa, dlatego, żeby zapewnić mu rozrywkę i odpowiednią ilość ruchu świetnym ćwiczeniem będzie urozmaicona wersja zabawy. Wystarczy zaopatrzyć się w dwie piłki do rzucania, lub dodatkowo miotacz do piłek. Gra angażuje zarówno umysł jak i ciało, można za jej pomocą wdrażać komendy np. usiądź, a wtedy rzucić psu piłkę.

Różnica między zwykłym aportem jest taka, że najpierw rzucamy psu jedną piłkę przed siebie, a gdy on wróci z nią i nam ją odda to rzucamy drugą w odmiennym kierunku.

Warto też ustalić z psem zasady co do zabawy jak „nie skacz po moich nogach” czy „wypuść piłkę gdy ją przyniesiesz”. Gdy dopiero uczymy psa zabawy nagradzajmy go za każde poprawne zachowanie, a gdy złamie którąś z zasad zakończmy grę, dzięki czemu nauczy się czego nie może robić. Jeśli używamy klikera do tresury to warto zabrać go ze sobą
i wdrożyć do zabawy.

Pływanie

Psy zazwyczaj uwielbiają wodę i przebywanie w niej, a pływanie jest świetnym ćwiczeniem, które angażuje całe ciało, ćwiczy nawet najmniejsze mięśnie i rozwija wytrzymałość. Pomaga ono utrzymać prawidłową budowę ciała i zapobiega powstawaniu kontuzji.

Jeśli Twój pies nigdy nie miał kontaktu z wodą to nie ponaglaj go ani nie wymuszaj wejścia do wody, pozwól mu się z nią zapoznać na własnych warunkach, obserwuj jego zachowanie czy się nie boi.

Na początku można pomagać psu w wodzie podpierając go pod klatką piersiową. Ważne jest, żeby pies poruszał czterema łapami będąc w wodzie, jeśli będzie przebierał tylko przednimi to tył będzie tonąć.

Należy też starannie wybrać miejsce do pływania, musi być spokojnie, bez dodatkowych rozpraszaczy i czynników stresogennych, woda musi być spokojna, bez silnych prądów i roślin wodnych w które pies mógłby się zaplątać. Miej ze sobą przysmaki i chwal go, niech wie, że jesteśmy
zadowoleni z jego zachowania.

Jeśli jesteśmy pewni co do umiejętności pływackich naszego psa to możemy rzucać mu pływające zabawki do wody, aby je nam przynosił.

Zabawa w wodzie niech nie trwa więcej niż 15 minut, jeśli pies będzie zmęczony to może zacząć się topić. Zawsze pilnuj swojego pupila i nie pozostawiaj go bez nadzoru.

Gry umysłowe

Rozwój psychiczny jest tak samo ważny jak fizyczny. Jest wiele świetnych zabaw, które pozwolą Twojemu psu się wyszaleć i zapewnią mu również wysiłek umysłowy.

Poszukiwanie skarbu

Poszukiwanie skarbu stymuluje zmysły pupila. Wprowadzając zabawę zacznij od komendy siad lub zostań, ukryj przysmak w jakimś oczywistym miejscu, pozwól psu obserwować gdzie go chowasz, a następnie wydaj komendę szukaj. Nagradzaj psa dodatkowo za każdy sukces.

Gdy psiak zrozumie na czym polega zabawa to pora na podwyższenie poziomu trudności, schowaj zabawkę lub smakołyk w miejscu gdzie nie jest tak łatwo wyczuć zapach skarbu, np. pod pudełkiem i staraj się, żeby pupil nie widział jak go chowasz.

Jeśli chcesz zwiększyć trudność zabawy do maksimum to rozstaw kilka lub kilkanaście pudełek, a przedmiot ukryj w jednym, gdy pies rozpozna gdzie jest schowany to nagrodź go. Grę można urozmaicać na wiele sposobów, powstrzymuje cię tylko wyobraźnia.

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego jest bardzo podobna do poszukiwania skarbu, z taką różnicą, że skarbem jesteś Ty. Do zabawy potrzebne będą dwie osoby, jedna chowająca się, a druga rozpraszająca uwagę pupila i wydająca komendy siad i szukaj.

Gdy pies Cię znajdzie oczywiście potrzebna będzie też nagroda dla niego. Bawić można się zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu.

Ciepło-zimno

Ciepło- zimno jest zabawą dla psów, które nie zniechęcają się łatwo i są cierpliwe. Weź ze sobą torebkę z przysmakami i wymyśl rzecz, którą chcesz, żeby zrobił, może to być podanie Ci gazety czy pilota.

Usiądź w wygodnym miejscu i gdy pies zbliży się do przedmiotu to radosnym tonem mów „ciepło”, a gdy oddali się to mów „zimno” głosem
mniej zachęcającym. Za każde przybliżenie się do celu nagradzaj go przysmakami, a gdy odnajdzie już daną rzecz użyj komendy „podaj”. W ten sposób możesz wytrenować dowolne zachowanie. Przydatnym urządzeniem w treningu będzie kliker.

Trenowanie sztuczek

Jeśli Twój pies rozumie już podstawowe komendy, to pora na naukę bardziej zaawansowanych poleceń jak „daj głos” czy „szukaj”.
Naucz swojego American Bully powiązywać dźwięk kliknięć klikera z przysmakiem. W ten sposób zrozumie, że kliknięcie oznacza pozytywne zachowanie. Chwal psa po każdym kliknięciu i dawaj nagrodę.

Ważne jest wyczucie czasu co do kliknięcia, jeśli podczas komendy „siad” spóźnisz się z klikiem i wydasz dźwięk, gdy pies będzie wstawał to źle zrozumie komendę i powiąże odgłos ze wstawaniem, a nie siadaniem. Klikaj przed daniem mu nagrody. Trening zacznij w miejscu, gdzie nie ma czynników rozpraszających uwagę psa, gdyż chcesz, aby skupił się tylko na Tobie.

Jedną z łatwiejszych sztuczek do nauki jest „turlaj się”. Naukę zaczynamy od pozycji „waruj”, bierzemy przysmak w dłoń i kierujemy ją w stronę szyi psa. Chcemy, aby pies odwrócił głowę do tyłu. Gdy wyczuje przysmak to przesuwamy go kolistym ruchem tak, aby pies się obrócił. W trakcie przesuwania dajemy komendę „turlaj się”. Za każdy sukces nagradzamy psa.

Treningi powinny trwać maksymalnie 10 minut. Jeśli Twój pies na
zawołanie wykonuje komendę, poza lekcjami to znaczy ze odniosłeś sukces i już nie potrzebujesz dawać psiakowi przysmaku za każdym razem, pamiętaj jednak, żeby go pochwalić.

Przeciąganie szarpaka

Jest to kontrowersyjna zabawa, wielu twierdzi, że powoduje ona zachowania agresywne u psa. Nic bardziej mylnego, bawienie się z psem w sposób poprawny ma same plusy i przynosi korzyści zarówno dla psa jak i właściciela. Ważne jest jednak, żeby nie wprowadzać tej aktywności u psów, które są agresywne i bronią jedzenia czy zabawek.

Przed zabawą należy ustalić z psem zasady:

1. Ty mówisz kiedy jest czas na zabawę.

2. Nie ma dotykania właściciela. Jeśli dojdzie do kontaktu pyska psa z Twoją jakąkolwiek częścią ciała, gra jest przerwana. Nie chcemy, żeby doszło do wypadku gdzie pies szarpnie Cię zębami zamiast zabawki. Jeśli kontakt powtórzy się więcej razy to gra kończy się całkowicie.

3. Najważniejsza zasada, gdy mówisz psu „puść to” musi zastosować się do polecenia. Jeśli dalej będzie szarpał to udaj, że zabawa jest skończona i poczekaj, aż wypuści zabawkę, wtedy można ją wznowić. Gdy pies jest zbyt uparty zakończ grę całkowicie.

Gdy nauczysz psa tej zabawy to może ona przydać się w sytuacji gdy dojdzie do agresywnego zachowania u Twojego psa. Wtedy komenda „puść to” będzie wybawieniem.

Ważny jest też dobór zabawki, najlepszy będzie porządny sznur, ponieważ nie grozi on uszkodzeniem zębów lub dziąseł psa. Gdy zauważysz że w sznurku wychodzą pojedyncze nitki to pora na wymianę, mogą one rozciąć dziąsła psa, a gdy są wyjątkowo sztywne to przy połknięciu są niebezpieczne dla jelit, przełyku i żołądka.

Pamiętaj szczęśliwy American Bully to zdrowy American Bully, zawsze zapewniaj swojemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu i rozrywki, aby zapobiec urazom i otyłości.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment