American Bully
– Najważniejsze fakty dotyczące rasy

Udostępnienia
  • 6
  • 1
  • 1
  • 1
  •  
    9
    Shares

Początki rasy American Bully sięgają lat 90 – XX wieku, kiedy to hodowcy w Stanach Zjednoczonych postanowili stworzyć rasę, która z założenia miałaby charakteryzować się łagodnością i spokojnym usposobieniem przy braku agresji lub jej ograniczeniu, która jest znana pitbullom. Osobniki nowej rasy, zachowywałyby jednocześnie swój charakterystyczny wygląd i budowę. W programie hodowlanym krzyżowano nie tylko American Pit bull Terrier z American Staffordshire Terrier, ale również takie rasy psów jak buldogi amerykańskie, buldogi angielskie, bulmastify, bulteriery, rottweilery, a nawet inne rasy krzyżowe. Efektem końcowym było stworzenie nowej rasy American Bully.

Głównymi regionami USA, w których prowadzono prace hodowlane i stworzono American Bullies, były stany Wirginia i Kalifornia Południowa, ale wieści o próbie stworzenia nowej rasy szybko rozprzestrzeniły się na całe Stany Zjednoczone i wkrótce stały się popularne w całym kraju.

American Bullies znalazły dużą rzeszę fanów w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata, w tym również w Polsce. Rasa została uznana w 2004 roku przez klub rasy American Bully Kennel Club, a następnie w 2013 roku przez United Kennel Club (UKC) (rasa uznawana jest też przez kilka innych rejestrów psów na całym świecie).

American Bullies nie są uznawane przez żadne z głównych międzynarodowych stowarzyszeń psów.

American Bully mają bardzo podobny „wygląd” i „budowę” do American PitBull Terrier, ale cenione są za swoją wyjątkowość, dzięki znacznie spokojniejszemu charakterowi i zrównoważonemu temperamentowi.

Pocket
33
40
36
43
Classic
40
48
43
51
Standart
40
48
43
51
Bully XL
48
54
51
57
Extreme
brak danych
brak danych
American Bully - odmiany, standardy według American Bully Kennel Club

Najważniejsze fakty dotyczące rasy American Bully

Długość życia
  • 8 – 12 lat
Charakterystyka

Zalety

  • inteligentne, lojalne i oddane
  • towarzyskie, kochające zabawę i pewne siebie
  • delikatne, dobroduszne, bardzo kochające i zawsze chętne do pomocy
  • lubią ćwiczenia i stymulacje umysłową
  • niskie koszty utrzymania (pielęgnacja)
  • osobniki tej rasy są dość dobrymi stróżami

Wady

  • trzeba nauczyć ich miejsca w stadzie i kim jest pies alfa
  • wczesna socjalizacja połączona z odpowiednim treningiem jest koniecznością
  • bardzo chronią swoje rodziny
  • szczenięta są żywiołowe i hałaśliwe
  • mogą być agresywny w stosunku do innych psów
  • znane są z uporu i silnej woli, gdy są pobudzone
  • mają duży popęd i nie ufają mniejszym zwierzętom
  • nie są dobrym wyborem dla właścicieli, którzy chcą wybrać swojego pierwszego pupila
  • nie są dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi
Wygląd

American Bullies to imponujące psy o niezwykle muskularnych ciałach. Mają unikalne kształty głów, co jest jedną z kluczowych cech tej rasy. Ich głowy są szerokie i bardzo duże, ale zawsze są proporcjonalne do reszty ciała. American Bullies mają dobrze umięśnione i dość wystające policzki, pozbawione zmarszczek.

Pysk mają szeroki i lekko kwadratowy, jego długość jest mniejsza niż długość czaszki psa, a grzbiet nosa jest prosty. Żuchwa jest bardzo dobrze rozwinięta, głęboka i szeroka z ogólną strukturą szczęki psa. Ich pysk i płaszczyzna czaszki wyglądają bardzo podobnie do buldoga angielskiego.

American Bullies mają duże nosy z dobrze otwartymi nozdrzami. Wszystkie pigmentacje nosa są dopuszczalne, ale zwykle są zgodne z kolorem sierści u psa. Oczy są średniej wielkości, owalne lub lekko zaokrąglone, osadzone dość szeroko i dość nisko na czaszce. Wszystkie kolory oczu są możliwe z wyjątkiem niebieskiego. Psy tej rasy mają uszy osadzone wysoko na głowie.

Mają dobrze umięśnione i średniej długości szyje, lekko wysklepione na szczycie, które stają się stopniowo szersze na dobrze rozluźnionych barkach psa. American Bullies mają ściśle połączone ciała z głębokimi, szerokimi piersiami i ładnie wysklepionymi żebrami. Klatki piersiowe mogą być szersze niż głębsze, ale nigdy nie przesadzone. American Bullies mają szerokie, mocne i jędrne plecy, a ich górne linie są równe i proste. Zady opadają nieco w dół w kierunku podstawy ogona, lędźwie są natomiast krótkie i szerokie.

American Bullies mają długie i muskularne łopatki, które są dobrze rozluźnione. Przednie nogi są umięśnione, silne, z lekkim skrętem w przedramieniu. Łokcie są osadzone blisko siebie lub w niewielkiej odległości od ciała psa. Patrząc z przodu, przednie nogi psa są umiarkowanie rozstawione, prostopadle do ziemi. Kości śródręcza są mocne, krótkie, elastyczne i ustawione pod pewnym kątem.

Ich tylne kończyny są muskularne, szerokie i potężne, a psy mają dobrze wypełnione i głębokie zadki. Uda są dobrze rozwinięte i umięśnione, patrząc z boku stawy skokowe są ładnie zgięte, a nadgarstki mocno opuszczone, prostopadle do ziemi. Patrząc od tyłu, tylne nadgarstki są równoległe do siebie.

Stopy są okrągłe, zwarte i proporcjonalne do ogólnego wzrostu psa. Ich ogony są często opisywane jako ogony z „uchwytem do pompy” lub „korbą”, chociaż niektóre American Bully mają je proste, co jest dopuszczalne zgodnie ze standardem UKC. Ich ogony są naturalnym przedłużeniem górnej linii psa i zwężają się ku końcowi. American Bullies trzymają swoje ogony na poziomie górnych linii, chociaż gdy są podekscytowane mogą też unieść je nieco wyżej.

Przedstawiciele rasy American Bully, mają gładką, przylegającą, błyszczącą i lekko sztywną w dotyku sierść. Może być ona we wszystkich kolorach z wyjątkiem merle.

Chód / ruch

American Bullies poruszają się pewnie i energicznie, zawsze wzbudzają wrażenie czujności oraz podekscytowania.

Defekty rasy

Jeśli chodzi o wady jakie posiada ta rasa, które zostały uznane przez United Kennel Club, są to:

za wysoki lub za niski

za duża wielkość

karłowatość

wyolbrzymiona struktura psa

zbyt duża i ciężka głowa
(nieproporcjonalna do ciała)

pysk zbyt krótki i stępiony
(zakłóca normalne oddychanie)

słaba żuchwa

pysk lekko podniesiony
w kierunku nozdrzy

wystający zgryz

krzywy zgryz

przesadnie pochylone
przednie nogi

przesadnie szeroka
klatka piersiowa

rozstawione stopy

przycięty ogon

złośliwość lub skrajna
nieśmiałość

uszy nietoperza

albinizm

umaszczenie merle

skręcony ogon

jednostronna lub obustronna
głuchota

Usposobienie

American Bully mają bardzo pogodny temperament, a ponieważ zostały wyhodowane jako towarzysze ludzi, tworzą niezwykle silne więzi ze swoimi właścicielami. Mogą wyglądać na twardych, ale w rzeczywistości American Bully są prawdziwymi uroczymi i oddanymi psami, które uwielbiają spędzać czas z tymi, których kochają najmocniej. Cechy te sprawiają że osobniki tej rasy są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi i nie są oddane tylko jednemu właścicielowi w rodzinie.

Co więcej mają też wyjątkowo dobry stosunek do dzieci. Jednakże tak jak w przypadku każdej innej rasy, nie można nigdy pozostawić w ich pobliżu dzieci bez nadzoru osoby dorosłej. Trzeba je również nauczyć odpowiedniego zachowania w pobliżu innych psów. Psy tej rasy muszą być dobrze uspołecznione już od najmłodszych lat, aby mogły wychować się na dobrych i kochających psich towarzyszy.

Z reguły American Bullies są tolerancyjne wobec obcych ludzi i są przyjaźnie oraz uprzejmie do nich nastawione. Niektóre osobniki tej rasy są bardziej podejrzliwe i nieufne wobec osób, których nie znają, ale z reguły są wyjątkowo szczęśliwe i z dużą dozą sympatii witają innych ludzi. Oczywiście chronią swoje rodziny, ale warto zauważyć, są przy tym bardzo spokojne i stonowane, podobnie jak buldog angielski, co oznacza, że ​​są dobrymi stróżami.

Dzięki temu, że są inteligentne i chętne do pomocy, wiele American Bullies zostało przeszkolonych do rywalizacji w różnych psich sportach, co sprawia, że psy te, są wszechstronne z natury. American Bullies nie są dobrym wyborem dla osób które decydują się po raz pierwszy na wychowanie psa. Osobniki tej rasy muszą znać swoje miejsce w stadzie i wiedzieć kto jest tzw. „psem alfa” w gospodarstwie domowym, aby mogły być w pełni szczęśliwymi i zrównoważonymi psami. Jeśli nie jest dobrze traktowany od najmłodszych lat, American Bully może przyjąć rolę psa dominującego. Mając to na uwadze, w dobrych rękach i w przyjaznym otoczeniu, przedstawiciele tej rasy nie są znane z “rzucania wyzwania” autorytetowi, ale nie będą też na ślepo wykonywać każdego polecenia.

Chociaż z natury są chętne do pomocy, American Bully znane są również ze swej upartości, dlatego wielu entuzjastów tej rasy zaleca trenowanie ich na zasadzie nagrody, która działa bardzo stymulująco. Powodem jest to, że American Bullies zrobią praktycznie wszystko za ulubiony smakołyk.

American Bully to z natury zrelaksowane i spokojne psy, lecz to nie znaczy, że są typowymi kanapowcami. Lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i czynnie uczestniczyć w wielu różnych aktywnościach, zwłaszcza we wspólnej zabawie z właścicielem. Jednakże typowe rzucanie piłki, może szybko znudzić się tym psiakom.

Inteligencja i zdolność do tresury

American Bullies są wyjątkowo inteligentne i bardzo lubią pomagać, chociaż niektóre psy tej rasy bywają uparte. Niemniej jednak, w odpowiednich rękach i w przyjaznym środowisku, American Bullies są niezwykle skłonne do nauki, dobrze reagują na treningi wzmacniające oraz szkolenia, gdzie nagrodą są smakołyki. Edukacja i socjalizacja muszą rozpocząć się już we wczesnym etapie i trzeba je konsekwentnie praktykować przez cały okres życia psa. Jest to spowodowane tym, że osobniki tego gatunku, mogą przyjąć dominująca rolę w gospodarstwie domowym, jeśli tylko nie będą odpowiednio traktowane i nauczone swojego miejsca w stadzie.

Szczenięta należy od małego nauczyć podstawowych komend, takich jak:

  • Chodź / Do mnie
  • Siad
  • Zostań
  • Do nogi
  • Nie wolno
  • Leżeć
Zdrowie

Średnia długość życia American Bullies wynosi od 8 do 12 lat, jeśli oczywiście są odpowiednio pielęgnowane i karmione specjalnym pożywieniem wysokiej jakości, dostosowanym do wieku. Wiadomo jednak, że cierpią na pewne dziedziczne i nabyte problemy zdrowotne, takie jak:

dysplazja stawu
biodrowego

dysplazja łokcia

postępująca atrofia
siatkówki

demodicosis / demodex Mange
/ demodectic Mange

zaćma

abiotrofia
móżdżkowa

atrofia

rozszczep wargi

niedoczynność
tarczycy

rybia łuska
(Ichthyosis – choroba skóry)

zwichnięcie
rzepki

dermatoza wrażliwa
na cynk

wrodzona niewydolność
serca

syndrom
brachycefaliczny

wzdęcia

nietolerancja
ciepła

Pielęgnacja

Podobnie jak w przypadku każdej innej rasy, American Bullies należy regularnie pielęgnować, aby mieć pewność, że ich sierść i skóra są utrzymywane w jak najlepszym stanie. Muszą także regularnie wykonywać codzienne ćwiczenia, aby zachować dobrą kondycję i zdrowie. Ponadto psy muszą być karmione dobrej jakości karmą, która zaspokaja wszystkie ich potrzeby żywieniowe na różnych etapach życia.

American Bullies mają krótką i ściśle przylegającą sierść, co sprawia, że ​​nie wymaga ona bardzo skompilowanego pielęgnowania. Niestety psy tej rasy mają też skłonność do alergii skórnych, więc najlepiej poddawać je pielęgnacji przynajmniej raz w tygodniu. Im wcześniej problemy skórne zostaną wykryte, tym lepiej, ponieważ pozostawione bez odpowiedniej pielęgnacji zbyt długo, mogą przerodzić się w bolesny i poważny problem zdrowotny. Regularne przeczesywanie psa za pomocą specjalnej gumowej rękawicy sprawi, że sierść American Bully będzie ładna i błyszcząca.

Ważne jest również regularne sprawdzanie uszu u psa i w razie potrzeby ich czyszczenie. Jeśli zgromadzi się w nich zbyt dużo wosku, może to prowadzić do bolesnych infekcji, ciężkich do usunięcia. Zapobieganie w przypadku tego typu infekcji, jest często dużo łatwiejsze niż samo leczenie.

Niezbędne narzędzia do prawidłowej pielęgnacji American Bylly

Posiadanie odpowiednich narzędzi do pielęgnacji pomaga utrzymać sierść oraz skórę American Bully w jak najlepszym stanie. Narzędzia potrzebne do utrzymania dobrego wyglądu sierści u psa tej rasy są następujące:

rękawica
do pielęgnacji

slicker szczotka

pędzel z włosiem

obcinacz do paznokci

para okrągłych
nożyczek

szampon i odżywka
dla psów

odmiany american bully według American Bully Kennel Club
Ćwiczenia

Chociaż nie jest tak aktywny, jak wiele innych ras typu „bully”, American Bully powinien codziennie ćwiczyć od 45 do 60 minut. Krótszy spacer rano jest w porządku, ale dłuższy po południu jest już koniecznością. To w połączeniu z dużą ilością stymulacji umysłowej zapewni American Bully radość, sprawność i zdrowie. Pozostawienie tej rasy długi czas bez aktywności, nie tylko powoduje, że zaczynają się nudzić, ale może też doprowadzić do tego, że zaczną się w nich rozwijać niechciane i destrukcyjne zachowania w domu. Może to również prowadzić do przybierania na wadze, co może skrócić ich życie nawet o kilka lat.

Jednakże, szczenięta American Bully nie powinny nadmiernie ćwiczyć, ponieważ ich stawy i kości wciąż rosną, a zbyt duża aktywność może prowadzić do poważnych problemów w późniejszym życiu. Z tego właśnie powodu nie należy im pozwalać na raptowne zeskakiwanie z mebli.

Karmienie

Jeśli otrzymasz od hodowcy szczeniaka rasy American Bully, dostaniesz również specjalny harmonogram karmienia. Bardzo istotne jest, aby trzymać się określonej rutyny i karmić szczeniaka takim samym pokarmem, w celu uniknięcia problemów trawiennych. Dieta szczeniąt może być zmieniana, ale należy to robić stopniowo, zawsze upewniając się, że nie wpłynie ona negatywnie na trawienie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, należy przywrócić oryginalną dietę, a kolejną zmianę przedyskutować z weterynarzem.

Starsze psy nie są szczególnie wybredne, ale to nie świadczy o tym, że można im podawać pożywienie niższej jakości. Najlepiej jest karmić dojrzałego psa dwa razy dziennie, raz rano, a raz wieczorem, upewniając się, że jest to pokarm dobrej jakości, który zaspokaja wszystkie wymagania żywieniowe tej rasy czy danego osobnika. Ważne jest również, aby psy wykonywały odpowiednią ilość ćwiczeń, w celu zapobiegania otyłości, która może prowadzić do rożnego rodzaju problemów zdrowotnych. Otyłość może skrócić życie psa nawet o kilka lat, dlatego ważne jest, aby mieć oko na jego wagę od samego początku.

American Bully Polska

Pasjonaci i miłośnicy American Bully. Daj się zainspirować i poznaj świat szybko rozwijające się rasy American Bully i rosnącej społeczności w Polsce.

Taguj zdjęcia #bullypl, by mieć szansę na wyróżnienie! : )

Komentarze