Pies podobnie jak człowiek może odczuwać lęk przed wizytą u specjalisty. Najlepiej by pies był przyzwyczajany do wizyt u specjalisty już od najwcześniejszych momentów swojego życia. Nie znaczy to, że nie można przekonać do wizyt weterynaryjnych dorosłego czworonoga, jest to jednak trudniejsze.
Zaufanie to podstawa: Pamiętaj że pies, który nie ma zaufania do weterynarza może odczuwać lęk przed kontaktem z nim.
Objawy strachu przed weterynarzem:
- Trzymanie się nogi właściciela
- Niechęć do dotyku
- Warczenie
- Szukanie schronienia/ chęć ucieczki
- Mimowolne oddawanie moczu
- Szczekanie
- Drżenie
Możliwe przyczyny lęku czworonoga przed weterynarzem:
- Złe podejście specjalisty do czworonoga – Pies lepiej znosi wizytę u osoby empatycznej. Jeśli podczas wcześniejszej wizyty weterynarz był zbyt gwałtowny, nie delikatny może to spowodować u psa lęk.
- Niewłaściwa socjalizacja – jeżeli nie przyzwyczajaliśmy naszego psa w okresie szczenięcym (robiliśmy to nieumiejętnie) do wizyt w gabinecie weterynaryjnym to nasz pupil zwyczajnie może odczuwać strach przed nowym miejscem.
- Poddanie inwazyjnym zabiegom już na pierwszej wizycie.
- Pierwsza wizyta –pies boi się czegoś czego z czym to tej pory nie miał styczności.
Wizyta domowe – jest to dobre rozwiązanie jednak tylko w przypadku wizyt, które nie wymagają używania specjalistycznych sprzętów takich jak: RTG, USG, itp. Wizyty domowe sprawdzają się w przypadku szczepienia psa: przeciw wściekliźnie.
Krok po kroku co zrobić, aby przyzwyczaić czworonoga:
- Spacer przed wizytą u weterynarza – spacer zawsze budzi dobre skojarzenia, dlatego może być doskonałym rozwiązaniem.
- Wizyta zapoznawcza – dobrym rozwiązaniem jest zabranie psa na krótką wizytę zapoznawczą do gabinetu tak, aby pies poznał ludzi i zapachy. Należy to wykonać przed docelową wizytą.
- Smakołyk – jest zawsze bardzo dobrym pomysłem, aby przyzwyczaić pupila do różnych czynności. Jeśli pies otrzyma smakołyk przed wizytą, to wytworzy to u niego łańcuch dobrych skojarzeń.
- Zapoznanie z miejscem – wchodząc do lecznicy pozwól pupilowi zaznajomić się psu z nowym miejscem. Pies poznaje nowe miejsca poprzez obwąchiwanie różnych przedmiotów.
- Leki uspokajające – kiedy wszystkie dotychczasowe techniki zawiodą ostatecznym rozwiązaniem może być zastosowanie leków uspokajających. Należy pamiętać, że jest to ostateczne rozwiązanie i nie należy go stosować nadmiernie, gdyż może przynieść niewskazane skutki uboczne.

Komentarze