Główne błędy żywieniowe popełniane przez większość właścicieli psów

Udostępnień
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Bardzo ważne jest to, czym karmisz swojego psa, ale istotne jest również jak to robisz. Wielu właścicieli nawet nieświadomie popełnia wiele błędów w żywieniu swoich czworonogów. W poniższym artykule zostały opisane główne błędy w żywieniu.

Błąd nr 1 – podawanie psu za mało bądź za dużo jedzenie

Często właściciele czworonogów nie podają psu, precyzyjnie odmierzonej ilości karmy. Porcja zazwyczaj jest podawana na wyczucie lub tyle ile psiak akurat chce zjeść. Podawanie zbyt dużej ilości karmy prowadzi do otyłości, co może być dużym zagrożeniem dla zdrowia naszego psa. Równie niebezpieczne jest serwowanie psu jedzenia, za każdym razem kiedy zaczyna nas usilenie o nie prosić. Psy z natury są bardzo łakome i proszą o jedzenie nawet, gdy zupełnie nie są głodne. Niestety często psy są też niedożywiane, właśnie przez podawanie niewłaściwej ilości pokarmu. Brakuje im wtedy energii i są wychudzone. Należy zatem zapytać swojego weterynarza, jaka jest właściwa ilość pokarmu dla Twojego czworonoga. Weterynarz bazując na wadze, wieku i stanie fizycznym psa, poda odpowiednią ilość jedzenia, jaką trzeba mu podawać.

Błąd nr 2 – źle przechowywana karma

Często popełnianym błędem jest nieodpowiednie przechowywanie karmy dla psów. Sucha karma powinna być szczelnie zamknięta, gdyż taki rodzaj jedzenia z czasem wietrzeje, a obecne w niej tłuszcze stają się nieświeże. Nieprawidłowo przechowywana karma, dużo szybciej traci swoje wartości odżywcze i staje się bezwartościowa dla naszego czworonoga. Istotne jest również miejsce przechowywania pokarmu, powinno być suche i chłodne, bez dostępu światła słonecznego. Bardzo ważne jest to, aby pokarm był trzymany w oryginalnym opakowaniu, gdyż torebki z karmą dla psów są specjalnie produkowane w celu zachowania jej świeżości. W karmie wystawionej na działanie wilgoci oraz powietrza, szybko rozwiną się bakterie, a zjedzenie nieświeżego pokarmu przez psa może bardzo zaszkodzić jego zdrowiu. Opakowania z karmą powinno się szczelnie zamykać, a jeśli podajemy psu karmę z puszki, to należy ją po otwarciu trzymać w lodówce.

główne błędy żywieniowe psa

Błąd nr 3 – mieszanie nowego pokarmu ze starym

Często zdarza się, że właściciele psów dodają resztki starej karmy do opakowania z nową. Nie powinno się tak robić, gdyż zmieszana w ten sposób karma może się szybciej przeterminować. Stara karma może zawierać bakterie i dodając ją do świeżego opakowania z karmą, mogą się one rozprzestrzenić na nowy pokarm. Dlatego bardzo ważne jest, aby trzymać każde opakowanie z karmą oddzielnie.

Błąd nr 4 – cały czas pełna miska

Jeśli chodzi o koty, pełna miska przez cały czas to dobry pomysł, ale w przypadku psów już niekoniecznie. Całodniowy dostęp do pełnej miski może prowadzić do otyłości, co może bardzo zagrażać zdrowiu naszego pupila. Pies powinien jeść regularnie o określonych godzinach i stale dostawać taką samą ilość jedzenia. Podawanie psu posiłków o stałej porze, jest niezwykle korzystne i nadaje dniu określony rytm. Jeśli pies otrzymuje posiłki regularnie, to szybko się do tego przyzwyczai i nie będzie prosił o jedzeniu lub bezustannie pilnował miski. Stały harmonogram żywienia, może ponadto uchronić naszego czworonoga przed problemami trawiennymi. Dorosłego psa najlepiej jest karmić dwa razy dziennie o określonych i regularnych porach.

Błąd nr 5 – podawanie psu nieodpowiedniej karmy

Wybierając pokaram dla psa, trzeba zwracać uwagę na to, aby karma była wydajna, posiadała wiele składników odżywczych i była jak najwyższej jakości. Należy unikać kupowania taniej karmy dla psa, w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Tania karma jest często uboga w składniki odżywcze i jest dość niskiej jakości, dlatego bardzo często może powodować problemy trawienne. Istotne jest również dokładne analizowanie etykiet i składu karmy, gdyż chwytliwe słowa i opisy na opakowaniu, wcale nie muszą być takie prawdziwe. Zdarza się też, że właściciele psów, wybierając odpowiednią karmę dla swojego pupila, mierzą cenę karmy na podstawie wagi opakowania zamiast porcji netto. Wybierając karmę dla psa, warto zwrócić uwagę, na ile porcji dana karma wystarczy. 

Podsumowując

Niwelując powyższe błędy, Twój pupil będzie się cieszył dobrym zdrowiem i będzie miał dużo energii do zabawy. Nie można jednak zapomnieć, że sama karma również jest istotna i nie można podawać psu pokarmu o niskiej jakości lub wątpliwym pochodzeniu.

 •  
  1
  Share
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment