Jak odpowiednio zaplanować wczasy z psem?

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Wczasy z psem to niewątpliwa przyjemność, jednak wiąże się to z pewnymi obowiązkami, które spoczywają na właścicielu. Odpowiednie zaplanowanie wakacji, zabranie potrzebnym rzeczy, lekarstw jest konieczne nie tylko dla człowieka, ale także dla psa.

Odpowiednie zaplanowanie wakacji:

Dokładnie sprawdź miejsca, w które chcesz się udać – dokładne sprawdzenie miejsce jest ważne gdyż, w niektórych miejscach czworonogi nie są mile widziane. Nie chodzi tu tylko o hotele, pensjonaty, hostele czy kwatery prywatne ale także restauracje czy inne atrakcje turystyczne. Dlatego odpowiednio wcześnie należy wszystko sprawdzić i zaplanować, aby potem nie było niepotrzebnych problemów.

Dostosuj rodzaj aktywności na wakacjach do możliwości czworonoga – zabranie  chorego bądź otyłego czworonoga, ale także szczeniaka na kilkudziesięcio kilometrowy spacer nie jest dobre, a wręcz może być niebezpieczne. Dlatego racjonalnie oceń stan swojego psa podczas planowania aktywności, na które go ze sobą zabierzesz. Część wakacji pies może odpoczywać w kwaterze.

Odpowiednio wcześnie zacznij poszukiwania kwatery – zwłaszcza jeśli planujemy jechać na urlop w tzw. sezonie. Nieruchomości, które akceptują czworonogi zwykle rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem np: 6 msc.

Poznaj, ustal warunki na jakich pies może przebywać w kwaterze – wbrew przypuszczeniom jest to bardzo ważne zwłaszcza jeśli udajemy się do miejsca gdzie nie przebywa wielu właścicieli ze swoimi psami. Czasami nawet jeśli właściciel zaakceptuje już obecność czworonoga, to może dotyczyć to tylko właścicieli tzw. małych ras. 

Formalności – zwłaszcza jeśli nasza destynacja dotyczy miejsc poza granicami kraju. Wtedy należy poznać warunki wwozu i wywozu czworonoga. Bez względu na miejsce, do którego się udajemy konieczny jest paszport psa i szczepienia przeciw wściekliźnie, które są do niego wpisane. Dlatego też należy zacząć planowanie z odpowiednio długim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli pies nie posiada paszportu bądź paszport jest nieważny. Konieczne jest także udanie się do weterynarza, aby wykonać wszystkie konieczne zabiegi odpowiednio wcześnie.

Niezbędne wyposażenie – Należy pamiętać, aby wziąć na wczasy z psem zapasowe wyposażenie takie jak: kaganiec, koc, legowisko, książeczkę zdrowia, miskę podróżną itp.

Co zabrać ze sobą na wczasy z psem?

Książeczka zdrowia – zawierająca informacje o wykonaniu koniecznych szczepień, badań, odrobaczeń.

Psia apteczka – gaziki i bandaże, środki odkażające, przyjmowane lekarstwa, kołnierz ochronny,  maść na przetarcia/rany, termometr, narzędzia do wyciągania kleszczy. Warto przed wyjazdem nauczyć psa tzw. treningu medycznego, aby w razie wypadku łatwo było go zaopatrzyć.

Legowisko – zwłaszcza jeśli nie mamy informacji czy miejsce,  w którym będziemy spać posiada legowisko przeznaczone dla psa. Natomiast jeśli legowisko jest za duże wystarczy wziąć koc.

Klatka kennelowa – tylko jeżeli pies jest nauczony z niej korzystać, w kwaterze będzie to jego miejsce do odpoczynku w nocy jak i w czasie wyjść, na które nie możesz go wziąć ze sobą. Wiele miejsc zgadza się na pobyt psa w ośrodku tylko w klatce.

Kaganiec – nawet jeśli go nie używa na co dzień, to jednak niektóre miejsca wymagają, aby pies miał założony kaganiec np: komunikacja miejska. Dlatego też warto, zaplanować naukę noszenia przez psa kagańca jeszcze przed wyjazdem.

Obroża bądź szelki wraz z adresówkązależy, na czym nasz pies chodzi na co dzień, warto przemyśleć jakie aktywności mamy zaplanowane z psem i do tego dopasować narzędzia, które chcemy wziąć.

Smycz – konieczna podczas spaceru czy innego rodzaju aktywności,  w większości miejscach psy mają wstęp wyłącznie na smyczy.

Karma – jednak należy pamiętać aby nie brać zbyt dużo. Właściciel wie ile jego pupil zwykle zjada w ciągu dnia dlatego z pewnością będzie wiedział ile powinien wziąć aby wystarczyło na cały pobyt. Jeżeli macie zaplanowanych dużo aktywności, pamiętaj, że w takich sytuacjach spalanie jest większe, co oznacza, że pies będzie potrzebował więcej karmy niż zwykle.

Dodatkowo:

Narzędzia treningowe – twoje wakacje to nie jest odstąpienie od nauki dla psa, nowe miejsca to często dla nich wyzwanie, ale też idealna okazja, żeby przećwiczyć to co robicie na co dzień.

Gryzaki i smakołykiw wielu przypadkach gryzak pomaga psu się uspokoić w jednym miejscu np. kiedy będziecie siedzieć w restauracji. W trudniejszych warunkach środowiskowych warto pomyśleć o super nagrodzie jaką są smakołyki.

Miski – tak, aby w kwaterze, lub w trakcie aktywności dać wody naszemu czworonogowi, część zwierzolubnych miejsc w standardzie ma dostępne miski na wodę.

Zabawki – jeżeli twój pies lubi się bawić, weź jego zabawkę, aby umilić mu czas. Warto pamiętać jeżeli gryzienie/memlanie jest jego sposobem na odstresowanie, aby nie zapomnieć wziąć czegoś odpowiedniego, żeby uniknąć zniszczeń.

Przedmioty do pielęgnacji – należy spakować szczotkę do sierści oraz szampon, aby móc wykąpać czworonoga jeśli zabrudzi się podczas wakacyjnych aktywności. Pamiętaj jednak, żeby nie było to dodatkowym stresem dla psa.

Warto jeszcze raz przemyśleć, czy nasz pies jest psychicznie gotowy na takiego rodzaju wyjazdy, jest wiele miejsc, które zajmują się opieką psów podczas nieobecności właścicieli. Miłe spędzenie czasu dla nas, nie zawsze jest równoznaczne z odczuciami naszego pupila, a problemy behawioralne związane z nadmiernym stresem czasami odpracowuje się latami.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment