Pies śpi na łóżku? – sprawdź jak go tego oduczyć

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Niektórzy właściciele czworonogów pozwalają psom spać z nimi w łóżku, pozostali wolą jak pupil śpi na własnym posłaniu. Często jest również tak, że opiekunowie chcieli, żeby pies spał z nimi jako szczeniak, a gdy już podrósł to stało się to uciążliwe. Jeśli zaliczasz się do grupy, która woli gdy pupil śpi na własnym posłaniu to ten artykuł może ci pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Dlaczego?

Pierwszym krokiem w oduczaniu psa spania w łóżku powinno być przeanalizowanie dlaczego on to robi, powodów może być kilka np. legowisko, które jest za małe, lub jest zrobione z materiału, który nie chłonie ciepła psa, przez co jest mu zimo.

Pies może być też nauczony, że łóżko jest strefą dozwoloną, ponieważ od szczeniaka był na nie wpuszczany. Inną przyczyną może być instynktowna chęć towarzyszenia swojemu właścicielowi w każdej wykonywanej czynności, co może być też symptomem lęku separacyjnego, wtedy warto udać się do behawiorysty na skonsultowanie zachowania czworonoga. Poświęć chwilę na obserwacje zwierzęcia podczas snu, jeśli mocno się wyciąga to przyczyna może leżeć w za krótkim legowisku.

Wady

Jeśli chodzi o spanie z psem w jednym łóżku to więcej jest wad niż zalet, pies chodząc na spacery zbiera brud i drobnoustroje z podłoża, które później wskakując na łóżko roznosi po pościeli. Na jego łapach mogą znajdować się też bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, czy nawet jaja pasożytów, które mogą być niebezpieczne również dla ludzi, szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością, seniorzy i dzieci.

Dla osób z lekkim snem pies w łóżku może być szczególnie uciążliwy, spora część czworonogów głośno chrapie podczas snu, psy też wiercą się w nocy bądź szczekają, gdy coś je zaniepokoi, pupil może się przez to przyczyniać do obniżania jakości snu właściciela.

Nauka spania na własnym posłaniu

Jeśli nasz pupil jest jeszcze szczeniakiem to ważne jest, żeby nie wpuszczać go na łóżko, dzięki temu będzie wiedział, że nie jest to jego miejsce, nie wolno ulegać skomleniu, trzeba być konsekwentnym, wtedy pies szybo przyzwyczai się do swojego miejsca spoczynku.

Jeśli pupil zdążył się już nauczyć spać z nami to nie ma co się martwić, nigdy nie jest za późno na naukę nowych nawyków. Aby oduczyć psa spania z nami trzeba uzbroić się w cierpliwość, przysmaki i nowe, wygodne legowisko. Ważne, żeby pies leżąc na swoim nowym posłaniu mógł się wygodnie wyciągnąć oraz żeby jego ciało nie dotykało podłogi, legowisko musi być miękkie, grube oraz przytulne. 

Zacznij od zamykania drzwi do sypialni w trakcie dnia, w ten sposób pies nie będzie mógł wskakiwać na łóżko, kiedy ma ochotę na drzemkę. Utrudniaj mu dostanie się na nie, ułóż różne przeszkody, które ciężko mu będzie pokonać, sprawi to, że miejsce stanie się mniej atrakcyjne dla pupila.

Ustaw legowisko psa w pobliżu sypialni, ale nie w niej, żeby nie zmieniał miejsca, gdy ty, śpiąc, nie jesteś tego świadom. Za każdym razem, gdy zobaczysz czworonoga na swoim posłaniu nagradzaj go przysmakiem, zostawiaj mu też tam jego ulubione zabawki, niech kojarzy to miejsce
z czymś przyjemnym.

Naucz też psa komendy “zejdź”, przyda ci się, gdy pies będzie dalej wchodził na łóżko, nagradzaj za każde poprawne wykonanie komendy, dopóki nie będzie wykonywać jej poza czasem na naukę.

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Podsumowanie

Na początku oduczenie psa spania w łóżku z właścicielem może wydawać się bardzo trudne. Warto jednak pomęczyć się chwile i sprawić, żeby spał na własnym posłaniu, gdyż pupil w łóżku niesie ze sobą wiele zagrożeń i może spowodować, że obudzimy się niewyspani. Każdy czworonóg powinien mieć swój własny azyl, w którym będzie mógł odpowiednio odpocząć.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment