Jak prawidłowo dbać o zęby psa?

Udostępnień
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Każdy kochający właściciel psa chce dla swojego zwierzaka jak najlepiej, troszczy się o jego odżywianie, wychodzi na spacery, zapewnia mu mnóstwo rozrywek, niestety jednak często zapomina się o higienie jamy ustnej u czworonogów, a jest ona bardzo ważna.

Zaniedbanie psich zębów może prowadzić do wielu konsekwencji, począwszy od tzw. „psiego oddechu”, kończąc na problemach z narządami wewnętrznymi. Mycie zębów u psów jest konieczne, szczególnie jeśli są karmione miękkim pokarmem, ponieważ przykleja się on do zębów, co powoduje nagromadzenie płytki nazębnej. Wiemy już, że higiena uzębienia psa jest ważna, teraz nasuwa się więc pytanie, jak prawidłowo dbać o zęby psa?

Przyzwyczaj swojego pupila do szczotkowania

Najłatwiej będzie jeśli twój pies jest jeszcze szczeniakiem, aczkolwiek dorosłego psa też da się nauczyć spokojnego zachowania podczas mycia zębów, będzie to jedynie trochę bardziej wymagające przy energicznych psach. Najlepszą porą na mycie psich zębów będzie czas po spacerze, zabawie, gdy pies jest zmęczony, będzie wtedy mniej się wiercił, co ułatwi nam zadanie. Podczas procedury mów do niego spokojnym głosem, przyzwyczaj go do dotyku w okolicy pyszczka i nagradzaj po umyciu zębów. Gdy dopiero zaczynasz przyzwyczajać pupila do zabiegu to nie musisz od razu myć mu wszystkich zębów, wyczyść tyle na ile pies ci pozwoli, nie chcesz go zniechęcić i wywołać urazu do szczotkowania.

Jak więc czyścić zęby psa?

Pod żadnym pozorem nie wolno używać past do zębów przeznaczonych dla ludzi, zawierają one toksyczne dla zwierząt substancje. Zaopatrz się w pastę przeznaczoną specjalnie dla psów, często ma ona zachęcający dla zwierzaka smak np. kurczak, ryba. Jeśli nie wiesz jaka pasta będzie odpowiednia dla twojego pupila to sięgnij po poradę weterynarza. Nie musisz od razu sięgać po szczoteczkę do zębów, możesz zacząć od gazika, lub nakładki na palec, wszystko wprowadzajmy stopniowo aby nie przestraszyć czworonoga. Zęby u psa należy czyścić 2-3 razy na tydzień przez kilkadziesiąt sekund, jama ustna u psa nie wymaga tak długiego czyszczenia jak ludzka. Jeśli nasz pupil nie chce współpracować i nie daje umyć sobie zębów, to łatwą metodą na utrzymanie higieny jest dodanie roztworu przeciwko płytce nazębnej do miski z wodą, lub użycie żelowego preparatu, który pies sam sobie rozprowadza po jamie ustnej.

Pokarm też jest ważny!

Podawanie jedynie miękkiego pokarmu może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju bakterii, ponieważ przykleja się on do zębów, co stanowi świetną pożywkę dla zarazków. Podanie psu od czasu do czasu twardych warzyw, jak np. marchew, pomaga w czyszczeniu zębów, ponieważ kamień ściera się podczas gryzienia. W diecie naszego psiaka należy uwzględnić różne gryzaki, trzeba jednak uważnie czytać skład, ponieważ wiele przysmaków dostępnych na rynku zawiera niepotrzebne konserwanty i cukier. Gryzak dobieramy do wieku i rozmiaru psa. Kontrolujemy psa w trakcie zabawy gryzakiem ze względu na ryzyko zadławienia się.

Jakie są konsekwencje braku higieny psiej jamy ustnej? Kiedy odwiedzić specjalistę?  

Pierwszym alarmującym czynnikiem zazwyczaj jest bardzo nieświeży oddech, często spowodowany jest przez zapalenie dziąseł, próchnicę czy kamień nazębny. Należy się wtedy udać do weterynarza na czyszczenie zębów w znieczuleniu ogólnym. Kamień nazębny sprzyja bakteriom w namnażaniu się, mogą one doprowadzić do zakażenia narządów takich jak: serce, wątroba, nerki; co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Powinno się więc co pół roku wybrać z psem na kontrolę do gabinetu weterynaryjnego aby sprawdzić stan uzębienia swojego czworonoga. 

Przepis na naturalną pastę do zębów dla psa:

8 miarek glinki kaolinowej + 12 kropli soku z cytryny + 10 kropel oleju roślinnego.

– wymieszać do uzyskania konsystencji miękkiego twarogu. Czyścić zęby gazikiem owiniętym na palcu.

Zatroszcz się o zęby swojego pupila teraz, żeby oszczędzić problemów w przyszłości.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment