Jak prawidłowo wykąpać psa i jak oswoić go z kąpielą?

Udostępnień
  • 14
  • 3
  •  
  • 1
  •  
    18
    Shares

Kąpiel często lecz nie zawsze bywa dość wymagającym wyzwaniem. Może to być dla psa stresująca sytuacja, ze względu na małą przestrzeń, ograniczony ruch lub dźwięk lejącej wody. Dlatego ważne jest, aby przyzwyczaić psa do samej przestrzeni w jakiej będzie przebywać podczas kąpieli. Musimy pokazać naszemu pupilowi, że higiena może być przyjemnym doświadczeniem.

Pierwszym krokiem, aby wykąpać psa jest pokazanie mu wanny lub brodzika za pomocą przysmaków. Należy pozwolić psu zapoznać się z przestrzenią, aby sam swobodnie wchodził i wychodził, wracając do tego kroku co jakiś czas po czym dodając kolejne etapy.

Ważnym elementem jest przyzwyczajenie psa do dźwięku lejącej wody. Musimy zapewnić psu  w tym czasie zabawę, aby zaczął ignorować odgłosy otoczenia.

Następnym krokiem jest oswojenie psa z wodą. Stopniowo lej wodę obok psa, najlepiej z jakiegoś naczynia, aby sam strumień z prysznica go nie przestraszył. Jeśli nasz pupil zacznie się wycofywać, powinniśmy pozwolić mu na ten ruch i spróbować zmoczyć go za pomocą dłoni. Nie robimy nic na siłę, aby nie zrazić psa i zapewnić mu pozytywne doświadczenie. Jeśli pies się nie wycofuje i stoi spokojnie, to możemy go nagrodzić werbalnie lub smakołykiem.

Musimy jednak pamiętać, że nie każdy pupil może dobrze znieść, to doświadczenie i pod wpływem stresu może przejawiać agresywne zachowanie. Dlatego też, najlepiej przyzwyczaić psa do kąpieli od małego.

Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca dla pupila, przez jego rozmiar, to można spróbować u psiego groomera lub fryzjera, który jest sprawdzony i odpowiednio przyzwyczai psa do kąpieli.

Psa musimy kąpać nie tylko ze względu na przykry zapach, lecz również aby zapewnić mu odpowiednią higienę oraz zdrowie. Kąpiele często są wymagane u psów z chorobami skóry, gdzie powinniśmy trzymać się zaleceń lekarza. Jednak trzeba pamiętać, że nie powinniśmy psa zmuszać “na siłę”.

Bardzo ważne są również produkty jakie używamy do mycia naszego pupila. Najlepsze są te bezzapachowe, które nie podrażniają i nie uczulają. Dlatego powinniśmy stosować produkty hipoalergiczne, które są wolne od alkoholu, barwników, zapachów i innych szkodliwych składników.

Jak często myć pupila?

Nie jest dokładnie powiedziane, że musimy kąpać psa raz na miesiąc. Istnieje szereg czynników, które nie pozwalają nam na tak rzadkie mycie, jak np. długość sierści, rasa czworonoga czy też występujące choroby skóry. Jedynie w przypadku szczeniąt powinniśmy się wstrzymać z kąpielą, do momentu aż będą mieć komplet szczepień (około 3 miesięcy).

Jak przystosować miejsce do kąpieli i gdzie?

Do brodzika jeśli mamy możliwość powinniśmy dać matę antypoślizgową i wyposażyć się w smakołyki dla naszego pupila. Jeśli są cieplejsze dni, to możemy spróbować przyzwyczaić psa do kąpieli na świeżym powietrzu w ogrodzie.

Niestety nie wszyscy mogą mieć odpowiednie warunki, bądź nie pozwala na to rozmiar psiaka. Wtedy powinniśmy udać się do groomera lub psiego fryzjera, który pomoże nam odpowiednio wykąpać psa. :)

Jak wykąpać psa?

Najpierw należy zmoczyć sierść, włos psa i nałożyć szampon tam, gdzie pupil najczęściej się brudzi (łapy, brzuszek itp.). Następnie wmasować delikatnie szampon w sierść czworonoga, lecz nie za mocno, aby nie zrobić kołtunów!

Potem opłukać psa delikatnie ciepłą, lecz nie za gorącą wodą, uważając przy tym na pyszczek i nosek. Jeśli woda dostanie się do nosa jak najszybciej spróbuj wytrzeć psu pyszczek. Powtarzamy całą procedurę z rozcieńczonym szamponem i na sam koniec możemy nałożyć psią odżywkę, bądź szampon przeznaczony dla psów o określonej barwie włosa/sierści (np. dla psa o białym umaszczeniu, powinien być szampon o fioletowym kolorze, aby utrzymać śnieżnobiałą sierść).

Na sam koniec należy wysuszyć staranie psa ręcznikiem, wyszczotkować i dać dużo smakołyków i miłości! <3

  •  
    18
    Shares
  • 14
  • 3
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment