Jak zadbać o psa podczas upałów?

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W miesiącach letnich nie tylko ludzie zmagają z dokuczliwymi upałami. Jeśli nie zadbamy o naszych czworonożnych przyjaciół sezon letni może okazać się dla nich koszmarem. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak pomóc psu podczas upałów.

Jak psy reagują na wysokie temperatury?

W porównaniu do człowieka psy nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele. Nasi przyjaciele pocą się jedynie za pośrednictwem poduszek na łapach, przez co trudniej jest im schłodzić organizm. Z wysokimi temperaturami próbują sobie radzić w inny sposób, jakim jest dyszenie. Pozbywają się ciepła z organizmu wraz z wydychanym powietrzem.

Ważne! Takie rasy jak buldogi, które mają problemy z oddychaniem są znacznie bardziej narażone na przegrzanie organizmu.

Twój pies w tej sytuacji polega całkowicie na Tobie. Jeśli na podwórku nie ma wystarczającej ilości cienia lub pies nie ma stałego dostępu do wody pitnej szybko odczuje wysoką temperaturę, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli psy przegrzeją się, są narażone na odwodnienie, wyczerpanie cieplne, a nawet udar cieplny, który może prowadzić nawet do śmierci.

Udar cieplny u psów

Udar cieplny jest poważnym zagrożeniem dla czworonogów. Najbardziej są na niego narażone starsze psy, szczenięta i psy w gorszym stanie zdrowia.

Objawy udaru cieplnego obejmują:

  • nadmierne dyszenie lub ślinienie się
  • utraty przytomności
  • wymioty i biegunki
  • dezorientacja
  • brak apetytu
  • podwyższona temperatura ciała powyżej 40 stopni

Jeśli zauważysz, któryś z tych objawów natychmiast zabierz psa w chłodne miejsce, postaraj się go schłodzić i zadzwoń do weterynarza po rade.

8 porad jak schładzać psa w gorące dni

Nie ważne czy podczas upałów przebywasz z psem w domu czy jesteście na wyjeździe, zawsze dbaj o to, by twój pupil się nie przegrzał.

Oto kilka sposobów jak pomóc psu podczas upałów.

1. Dostosuj godziny spacerów i wysiłku fizycznego do panującej temperatury

W najgorętsze miesiące roku nawet dla Ciebie męczące staje się wychodzenie z domu w samo południe. Zabieraj psa na spacery z samego rana lub w godzinach wieczornych, gdy na dworze jest nieco chłodniej.

2. Zorganizuj zacienione miejsce na odpoczynek

Posiadając zewnętrzny termometr łatwo znajdziesz najchłodniejsze miejsce w swoim ogrodzie. Zorganizuj tam miejsce na wypoczynek dla swojego psa. Jeśli nie posiadasz drzew rzucających cień, na pewno znajdziesz miejsce na mały parasol, baldachim lub składany namiot, które z łatwością dostaniesz w sklepach ogrodniczych.

3. Zapewnij stały dostęp do wody

Upewnij się, że Twojemu psu nie brakuje wody pitnej. Miska z wodą nie powinna stać na słońcu i pamiętaj, aby wymieniać wodę co jakiś czas. Dobrym pomysłem może okazać się dodanie kilku kostek lodu do miski z wodą.

Podczas aktywności na słońcu podawaj wodę psu co 15/20 minut, by nie dopuścić do odwodnienia.

4. Regularnie czesz psa

Jeśli twój pies ma grube futro, czesz go by usunąć jego nadmiar. Możesz też odwiedzić fryzjera, ale nigdy nie gól psa na łyso, ponieważ może doprowadzić to do oparzeń słonecznych.

5. Użyj mokrego ręcznika

Twój pies chłodzi się od łap i brzucha do góry. Położenie go na mokrym, chłodnym ręczniku sprawi szybką ulgę w dokuczliwym upale. Możesz też użyć specjalnych mat chłodzących dostępnych w sklepach.

6. Zabawy, pływanie w wodzie

Jeśli masz pod domem basen lub akurat w bliskiej odległości znajduje się jezioro, pływanie z psem będzie świetną aktywnością, która pozwoli mu się ochłodzić.

Uważaj jednak, gdy Twój pies jest mocno rozgrzany. Nagłe wejście do zimnej wody może spowodować szok termiczny.

7. Chroń opuszki łap przed gorącymi powierzchniami

Pies może poparzyć sobie łapy od gorącego betonu, kostki czy piasku. Jako że psy posiadają gruczoły potowe tylko na opuszkach, przez poparzenie będzie im trudniej oddać ciepło z ciała.

Gorące powierzchnie takie jak kostka przed domem możesz polewać wodą. W innych miejscach próbuj prowadzić psa na przykład po trawie.

8. Użyj wiatraka, by ochłodzić psa

Gdy posiadasz w domu klimatyzacje raczej nie będzie takiej potrzeby. W innym wypadku możesz użyć przenośnych wiatraków ustawiając je na podłodze, aby pies mógł się schłodzić. Nie przesadzaj jednak, bo zbyt zimne powietrze może mu zaszkodzić.

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie!

Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki w zaparkowanym samochodzie.
W przeciągu kilku minut temperatura w samochodzie nawet przy uchylonych szybach może osiągnąć ponad 50 °C. Twój pies może szybko doznać stałego uszczerbku na zdrowiu lub umrzeć z powodu udaru cieplnego, gdy zostanie uwięziony w takiej temperaturze.

Gdy zobaczysz psa zamkniętego w gorącym samochodzie dzwoń pod numer alarmowy 112.

Podczas opieki nad psem w okresie letnim, najważniejsze jest, aby nie narazić czworonoga na działanie wysokiej temperatury. Jeśli posiadasz klimatyzację lub wiatrak to staraj się trzymać psa w domu, aby mógł się schłodzić.

Ponadto warto wydzielić psu odpowiednie i chłodne miejsce, w którym będzie mógł spokojnie odpocząć. Nie można również zapomnieć o stałym dostępie do miski z wodą. Dbaj o swojego psiaka jak o najważniejszego członka rodziny.

Dodatkowe źródła:

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment