Kołnierz dla psa. Kiedy powinien go nosić i dlaczego?

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Przynajmniej raz w życiu każdemu psu zdarzy się sytuacja, że będzie musiał nosić niezbyt ozdobny, zawadzający o wszystko, duży, plastikowy kołnierz, ale właściwie, dlaczego?

Kiedy jest on tak ważny dla psa i czy istnieją przyjemniejsze alternatywy. Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Kiedy pies powinien nosić kołnierz?

Kołnierze dla psa mają na celu powstrzymanie go przed lizaniem, gryzieniem, drapaniem wszelkich ran. Psy naturalnie liżą rany, aby je pielęgnować. Jednak, gdy rana pozostaje zbyt długo wilgotna, staje się jeszcze bardziej narażona na bakterie i infekcje.

Kołnierze mają uniemożliwić psu dostęp do uszkodzonych miejsc i pomóc w gojeniu.

Niezależnie od tego czy pies jest po operacji czy miał wypadek, jeśli posiada jakiekolwiek gojące się rany, kołnierz przyspieszy proces leczenia.

Chociaż kołnierze nie są zbyt wygodnym i atrakcyjnym rozwiązaniem, na pewno sprawią mniej dyskomfortu Tobie i psu niż kolejne wizyty u weterynarza z powodu niewygojonej rany.

Kołnierzy można używać również z innych powodów, nie tylko w przypadku ran ciętych, ale też ze względu na alergie. Gdy pies zbyt często się gryzie i drapie raniąc się jeszcze bardziej, możemy założyć mu kołnierz do czasu aż alergia minie. Wpłynie to efektywnie na leczenie.

Skoro już wiemy, kiedy nasz pupil potrzebuje tego akcesoria kluczem do sukcesu będzie znalezienie odpowiedniego, tak by pies czuł się w nim jak najwygodniej i mógł jak najszybciej wyzdrowieć.

Rodzaje kołnierzy dla psów

Aby pies podczas swojego powrotu do zdrowia czuł się jak najlepiej, musisz zadbać o to by jego kołnierz był wygodny. Na szczęście na rynku znajduję się wiele alternatyw dla typowego, dużego koła z twardego plastiku. Wygodny kołnierz powinien być wykonany z miękiego materiału na przykład tkaniny.

Oto przykłady kołnierzy, w których pies może czuć się komfortowo:

Kołnierze materiałowe

Wyglądem przypominają swoje plastikowe odpowiedniki, jednak w całości wykonane są z tkaniny. Taki kołnierz jest o wiele bardziej elastyczny i lżejszy. Miękki materiał nie podrażni skóry psa. Jedyną wadą jest to, że pupil będzie miał ograniczone pole widzenia. Przez ścianki plastikowego odpowiednika jednak coś widać. Dlatego taki kołnierz będzie lepszym rozwiązaniem dla mniej energicznych psów.

Nadmuchiwane obroże

Wyglądają jak poduszki na szyje. Są puszyste, wodoodporne i wytrzymałe. Nie krępują ruchów, a pies może w nich swobodnie jeść i zachowuje pełne pole widzenia. Są świetną alternatywą dla plastikowego rożka.

Jednak nie zawsze nadają się do noszenia. Przeszkodą może być, zbyt krótka szyja psa i obraża po prostu nie będzie się mieścić. Nie będzie to również dobre rozwiązanie, jeśli pies posiada rany w dolnej części ciała. Nadmuchiwana obroża pozostawia psu zbyt dużą swobodę ruchu i mógłby zacząć wylizywać ranę. Przed jej używaniem musisz sprawdzić czy na pewno pies nie dosięgnie do rany.

Wybierając kołnierz musisz też zwrócić uwagę na wiek swojego psa, temperament oraz długość i szerokość szyi. Odpowiedni wybór należy do Ciebie.

Jak nauczyć psa korzystania z kołnierza?

Przyzwyczajenie psa do kołnierza może kosztować nas trochę więcej uwagi i czasu. Jednak w tym przypadku nic nie powinno odbywać się na siłę.

Zacznij od małych kroków. Przyzwyczajaj psa do kołnierza już długo przed tym zanim mu go założysz.

Na początku przykładaj kołnierz do pyska psa lub stawiaj go przed nim, by sam mógł go zbadać i poznać. Za każdą interakcję z kołnierzem nagradzaj psa smakołykiem. Niech takie sesje w których pies ma kontakt z kołnierzem będą krótkie, częste i przyjemne.

Powtarzaj w razie potrzeby, do momentu aż pies nie będzie się bał ani stresował.

Wtedy możesz spróbować przytrzymać kołnierz przed psem by sam mógł skierować głowę w jego stronę i wkładać ją do środka. Możesz zachęcić go na przykład smakołykiem trzymanym po drugiej stronie kołnierza.

Gdy pies coraz dłużej zacznie trzymać głowę w środku kołnierza, zacznij zapinać go na szyi i natychmiast odpinaj. Nagradzaj psa za każdym razem.

Z czasem przedłużaj okres noszenia kołnierza przez psa nie zapominając o nagrodach.

Chodź ze swoim psem po domu, gdy ma ubrany kołnierz, by pomóc mu nauczyć się w nim poruszać między przedmiotami, nie zahaczając o dywan czy ściany.

Podsumowując

To jak szybko twój pies przyzwyczai się do kołnierza zależy w jakim stopniu będzie on dla niego wygodny. Należy zawsze wybierać najlepszą możliwą opcję. Kołnierz nie powinien być zbyt luźny ani zbyt ciasny. Powinien być na tyle duży by pies nie mógł dosięgnąć do rany, ale nie za duży by nie mógł jeść ani pić.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment