Nauka chodzenia psa przy nodze – w kilku prostych krokach

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Chodzenie psa przy nodze to praktyczna umiejętność, przydająca się wielu sytuacjach. Praktykowana niemal codziennie przez właściciela i jego czworonoga. Choć wydaje się nie zbyt skomplikowaną czynnością, to początkowo może sprawić psu wiele trudności, gdyż musi umieć dostawić się do nogi (stanąć w odpowiedniej pozycji dość blisko nogi właściciela). Następnie przez cały marsz musi dostosować swoje tempo chodzenia do tempa właściciela, a także poruszać się w kierunku w którym porusza się jego właściciel, co wymaga od niego ogromnej koncentracji.

Właściciel także zmuszony jest wykazać się ogromną dozą cierpliwości. Czas jaki trzeba poświęcić na naukę psa chodzenia przy nodze, jest bardzo indywidualny, gdyż zależy głównie od psa i jego zmotywowania, ale także od jego wieku, im starszy pies tym ć proces uczenia może się wydłużyć.

Etapy nauki chodzenia przy nodze

1. Ustaw się przy psie ze smakołykiem w dłoni

Zanim zaczniesz naukę najlepiej zastanów się, po której stronie będzie chodził pies. Prawa strona jest wygodna i niezwykle przydatna podczas spaceru oraz kontaktu z innym psem, gdyż właściciel swoim ciałem może rozdzielić czworonogi. Natomiast lewa strona jest zwykle stosowana, kiedy trenuje się psie sporty, gdyż jest ona nakazana przez regulaminy tychże sportów.

Należy tak się ustawić, aby psia prawa łapa była na wysokości nogi właściciela. Na początku należy nauczyć psa dotykania nosem ręki właściciela, a następnie wodzenia za ręką co ułatwi późniejsze etapy nauki.

2. Przeniesienie przysmaku na wysokość klatki piersiowej i wykonanie pierwszych kroków

W zamkniętej dłoni należy wystawić przed nos psa smakołyk. Smakołyk należy schować w zamkniętej dłoni, tak aby pobudzić węch zapachem smakołyku, co znacznie ułatwi naukę. Następnie należy unieść rękę ze schowanym smakołykiem w dłoni na wysokość klatki piersiowej, robiąc przy tym jeden krok. Nie należy zapomnieć o pochwale psa, nagradzając go schowanym smakołykiem, po kilku dobrze wykonanych krokach przy nodze właściciela.

Wykonując to samo ćwiczenie kilkukrotnie,  za każdym razem nie więcej niż przez 5-10 minut. Nie zapominając, że po każdym dobrze wykonanym przejściu  kilku kroków przez psa należy się nagroda. Następnie trzeba dać psu trochę więcej swobody, a przywołać go komendą “noga”.

Kiedy skręca się w prawo należy poczekać przez chwilę na psa natomiast skręcając w lewo należy przyspieszyć.

3. Komenda „NOGA”

Jeśli pies potrafi wykonać kilkadziesiąt kroków przy nodze jest to znak, że można przejść do kolejnego etapu. Do wcześniejszego kroku należy dodać słowo “noga” przed rozpoczęciem ćwiczenia, a także wydłużyć czasu chodzenia przy nodze. To jest ten etap, gdzie należy też zmniejszyć częstotliwość nagradzania psa smakołykami.

4. “KONIEC”

Komenda “koniec” ma być znakiem dla psa, iż ćwiczenie dobiegło końca, a właściciel ignoruje psa nie zwracając na niego uwagi.

5. Wydłużanie dystansu

Do tego etapu należy przystąpić, kiedy pies dość dobrze porusza się obok nogi właściciela.

Można go wykonać z wykorzystaniem smyczy, jednak smycz nie może być ani napięta, tak aby powodować ograniczenie ruchów psa, ani zbyt luźna, aby pies nie miał zbyt dużej wolności. Smycz powinna być po przeciwnej stronie niż idzie pies, tak aby w dłoni po stronie psa można było schować przysmak.

Jeśli pies ma nawyk ciągnięcia na smyczy trzeba zastosować strategię odwrót, i zawróć. Proces ten należy powtarzać aż do momentu, kiedy pies zaprzestanie ciągnięcia za smycz. Nauka psa chodzenia na smyczy jest procesem dość żmudnym i długotrwałym do wypracowania.

Podsumowując

Na początku, treningu nie należy wykonywać w miejscach, gdzie przebywa duża liczba ludzi jak i innych czworonogów. Dobrym rozwiązaniem może być własne mieszkanie, dom czy też ogródek.

W takie miejsca gdzie jest duża liczba obcych dla psa osób, a także czworonogów należy udać się, kiedy pies będzie już dość dobrze poruszać się obok nogi właściciela.

Źródła:

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment