Nauka pływania – krok po kroku

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Istnieje bardzo popularne przekonanie, że wszystkie czworonogi potrafią pływać bez wcześniejszej nauki, nic bardziej mylnego. Wiele psów jest urodzonymi pływakami, jednak spora część pupili może mieć na początku trudności z utrzymaniem się na powierzchni lub mogą za bardzo męczyć się w wodzie. W takim wypadku ważne jest, aby pomóc takiemu zwierzęciu w przezwyciężeniu jego problemów. 

Jak-nauczyć-psa-pływać-krok-po-kroku

Jak rozpocząć naukę?

Pierwszym krokiem, który musi zostać pokonany, aby przejść do nauki
pływania jest oswojenie psa z wodą, jak tego dokonać można przeczytać w naszym artykule – Jak oswoić psa z wodą?

Następnie naukę pływania należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca, zbiornik wodny nie może być za głęboki ani zatłoczony. Optymalną głębokością dla psa będzie taka, gdzie swobodnie będziemy mogli asekurować jego ciało.

Gdy dopiero zaczynamy przygodę naszego pupila z wodą należy zaopatrzyć się w kamizelkę ratunkową, dobraną odpowiednio do rozmiarów naszego psa, najlepiej taką z rączką, której będziemy mogli używać do prowadzenia psa w wodzie. Najpierw należy jednak oswoić psa z taką kamizelką, nagradzać go podczas noszenia jej. Jeśli wpuścilibyśmy psa do wody w niej, bez uprzedniego oswojenia, to pupil mógłby nie wiedzieć jak się w tym poruszać, czego konsekwencją byłaby panika, mogąca doprowadzić do urazu psychicznego i strachu przed wodą. Jeśli pies pokazuje nam, że się boi, to natychmiast trzeba wyjść z nim z wody i odczekać chwilę przed kolejnym podejściem. 

Unikaj czynników które mogą rozpraszać zwierzę w wodzie, dla początkującego pływaka najlepiej, żeby miejsce było opustoszałe, bez krzyczących ludzi i piszczących dzieci, przebodźcowany pupil nie będzie w stanie skupić się na pływaniu i może zacząć tonąć. Należy zawsze ze sobą mieć czystą wodę pitną dla psa. W wodzie, w której pływa mogą znajdować się pasożyty i bakterie, rób przerwy na nawodnienie czworonoga.

Pod żadnym pozorem nie można zostawiać pływającego psa bez nadzoru, tak samo zakazane jest wrzucanie psa do wody, takie zachowanie zniechęci i doprowadzi zwierzę do traumy tak, że nie będzie już nigdy chciało pływać.

Młode psy i szczeniaki łatwiej będzie nauczyć pływania, warto więc zacząć naukę najszybciej jak się da. Pierwszym “basenem” dla szczeniaka może być napełniona wanna.

Czas na kolejny krok

Gdy przebywasz w wodzie z pupilem to mów do niego spokojnym głosem i chwal go, musisz zapewnić mu dobre samopoczucie. Stopniowo przemieszczaj się z nim na coraz głębszą wodę. Jak zauważysz że przebiera tylko przednimi łapkami to podeprzyj go swoim ramieniem pod brzuchem, tak aby poczuł się bezpiecznie i do ruchu włączył też tylnie kończyny. Używając tylko przednich będzie się bardzo szybko męczył. Rób częste przerwy, nie przebywaj w wodzie z psem dłużej niż kilkanaście minut i odczekaj ponad godzinę po ostatnim posiłku psa zanim zaczniecie pływać. Niektóre psy narażone są na poparzenia słoneczne, wtedy trzeba zaopatrzyć się w krem z filtrem odpowiedni dla zwierząt.

Na koniec

Gdy skończycie zabawę w wodzie to pokaż psu jak bezpiecznie wydostać się z jeziora/basenu, żeby wiedział, jak to zrobić następnym razem. Należy też nagrodzić go przysmakiem i opłukać czystą wodą, żeby pozbyć się chemikaliów z basenu bądź alg z jeziora. Chwal go, żeby powiązał pływanie z czymś pozytywnym i zabawą. Gdy zostanie już pewnym pływakiem to można zacząć używać pływających zabawek do zabawy w wodzie. 

Pływanie jest świetną aktywnością dla psów. Sprawia, że wszystkie mięśnie w ciele zwierzaka pracują, przez co pomaga zachować zdrową sylwetkę, a w upalne dni jest znakomitym sposobem na schłodzenie całego ciała.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment