1 - 1Share
Jedną z aktywności, które dobrze zorganizowane cieszą naszego psa jest spacer. Wiele z nich na samo to słowo reagują niesamowita euforią i w sekundę są gotowe do wyjścia.
Chodzenie na spacery to świetny sposób na budowanie więzi i pozbycie się dodatkowych kilogramów, a także jeden ze sposobów, by pies odkrywał nowe widoki i dźwięki poza swoim własnym podwórkiem. Zanim jednak chwycisz za smycz, powinieneś mieć świadomość, że istnieją pewne zasady udanego spaceru.
Wyposażenie
Jeszcze przed wyruszeniem na spacer z psem musimy odpowiednio się przygotować.
Skupmy się na psim wyposażeniu. Smycz, obroża, ewentualnie szelki, niby oczywiste. Jednak by spacer okazał się udany, wygodny dla Ciebie i psa wszystko musi być dopasowane.
Smycz powinna mieć około 2-3 metry, by pies mógł swobodnie eksplorować otoczenie, a gdy potrzebujemy z łatwością możemy skrócić smycz, tak aby pies był bezpieczny blisko nas. Dla wielu właścicieli najwygodniejsza jest smycz typu flexi, poniewaz przy zmianach długości nie muszą się w niej plątać. Jeżeli planujemy wyjście w otwarty teren np. pole, las itd. możemy wziąć ze sobą dłuższą linkę. Musimy mieć na uwadze, że jest ona mocno uciążliwa dla psa jak i właściciela, ponieważ często się zaplątuje.
By smycz spełniła swoje zastosowanie potrzebna będzie obroża, szelki lub inne narzędzie do którego możemy ją przypiąć. Ważne jest, aby przed ich używaniem wytłumaczyć psu jego zasady np. czy może na nim ciągnąć, czy nie. Różne aktywności wymagają różnych narzędzi, dlatego przed wyjściem na spacer musimy wiedzieć co będziemy robić, aby być przygotowanym.
Ostatnim aspektem wyposażenia, o którym nie warto zapominać jest kaganiec. Przeczytaj osobny artykuł.
Pamiętaj też o tym, że musisz mieć w kieszeni woreczki na odpady, by sprzątnąć po swoim pupilu. A gdy wybieracie się na długi, aktywny spacer nie zapomnij butelki wody by nawodnić psa.
Miejsce na spacer z psem
Różnorodność to bardzo ważne słowo w tym aspekcie. Wyobraź sobie codziennie chodzić do pracy czy szkoły jedną i tą samą drogą. Po czasie zaczynasz nienawidzić tej trasy, chcesz przejść ją jak najszybciej bez zwracania uwagi na okolicę, którą już znasz na pamięć.
Pies może czuć się bardzo podobnie, chodząc codziennie w tym samym miejscu, w którym zna już wszystkie zakamarki i zapachy.
Jeżeli tylko twój pupil jest gotowy, staraj się urozmaicać spacerowe trasy o ciekawe miejsca, w które jeszcze swojego psa nie zabierałeś. Może czasem uda Ci się znaleźć więcej czasu na przejażdżkę z pupilem na przykład do lasu lub nad jezioro. Wspólne odkrywanie nowych miejsc sprawi wam niesamowitą frajdę oraz wpłynie pozytywnie na umocnienie więzi.
Ile czasu spacerować
Na spacer wychodzimy zwykle 2-3 razy w ciągu dnia, by pies mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Zależnie od stanu psychicznego twojego psa spacery mogą trwać od 10 min do nawet kilku godzin. Im bardziej zestresowany pies, tym spacery w mieście powinny być krótsze i powtarzalne. Pozwala to na zminimalizowanie ilości bodźców i podjęcie treningów z nieco stabilniejszym psem. Dla rozluźnienia warto raz na jakiś czas wybrać się do lasu, lub gdzieś gdzie liczba bodźców jest zminimalizowana i wtedy ten spacer może być znacznie dłuższy. Warto abyśmy nauczyli się rozpoznawać po naszym pupilu czy otoczenie go przerasta i musimy go stamtąd zabrać do domu, aby nie pogorszyć problemów behawioralnych.
Aktywności na spacerze
Im spacery między sobą będą bardziej urozmaicone i będą zawierały różne formy aktywności, tym lepiej. Aportowanie, bieganie, zabawa w przeciąganie, posłuszeństwo, na co akurat macie ochotę. Ten czas również warto spędzić na nauce komend, zachowań i odpoczynku. Po zaplanowaniu aktywności, zabierz ze sobą ulubioną zabawkę, karmę swojego psa i w drogę.
Ważne, aby zwrócić uwagę, aby nie przesadzić, nie każdy pies powinien ciągle biegać za piłką lub pokonywać bardzo długie trasy.
Na spacerze musi się znaleźć czas na spokojne eksplorowanie okolicy, węszenie, czy poznawanie nowych psich przyjaciół.

Szybki skrót o czym pamiętać!
- sprzątaj po swoim psie, nie udawaj, że nie widzisz pozostawionych przez niego odpadów
- nie spuszczaj psa ze smyczy, w miejscach publicznych
- nie pozwalaj psu zjadać odpadów
- szanuj innych spacerowiczów, nie pozwól psu podbiegać do każdego, niektórzy mogą się bać
- jeżeli chcesz, aby twój pies obwąchał się z innym, pierwsze zapytaj jego właściciela czy możecie podejść; pamiętaj inne psy, mogą mieć problemy behawioralne, co może być niebezpieczne dla twojego bulla
- zadbaj o dobre maniery i naukę podstawowych komend takich jak przywołanie, gdy pies jest spuszczony ze smyczy
- nie zostawiaj psa samego, np. pod sklepem
- sprawdź regulacje prawne dotyczące spacerów z psem w twoim mieście.
- Najważniejsze! Poświęcaj uwagę swojemu pupilowi i bawcie się razem dobrze.
- 1Share
1
Komentarze