Skuteczne szkolenie psa – najlepsze praktyki

Udostępnień
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Szkolenie psa jest jedną z podstawowych rzeczy które musimy spełnić, aby nie stwarzać potencjalnych problemów behawiorlanych na przyszłość i ukształtować wspaniałą więź z naszym czworonogiem.

Tak samo jak przygotowujemy się na posiadanie psa i przeszukujemy informacje o karmie, weterynarzu, kupujemy miski zabawki etc. Tak samo powinniśmy zmoblilizować się do tematu tresury. W większości przypadków błędy, które popełniamy jako właściciele przedkładamy jako winę psa. Brak odpowiedniej tresury, nawet najprostszej i niezrozumienie języka ciała psa, może doprowadzić do “agresji” i wielu innych nieporządanych zachowań.

Na początku tresura może nam się wydawać lekko przytłaczająca. Ogromna ilość informacji, może zmotywować do działania, ale też możemy pogubić się w tak dużych zasobach.

Artykuł ma ukazać różne podejścia do tresury.

Trening warto zacząć od nauki przywoływania szczenięcia po imieniu.

By rozpocząć ten trening warto zabezpieczyć się w bardzo smaczne przysmaki (im większa smakowitość tym większa motywacja psa). Po wywołaniu imienia psa, dajemy mu przysmak. Następnie kiedy nawet ‘’niechcący’’ na nas spojrzy, taki trening może trwać około 5 min. Pupil po takim treningu może z powrotem wrócić do zabawy i eksplorowania świata.

Musimy pamiętać, aby nie zanudzić i nie zamęczyć psa tresurą. Jest to istotne, ponieważ czasem szczenię może nie być w odpowiednim nastroju na trening bądź szkolenie. W takim przypadku najlepiej wrócić do tego za jakiś czas, a potem redukować podawanie przysmaku, aby szczenię reagowało na swoje imię nawet, gdy nie posiadamy nagrody w ręce. Wówczas możemy wykorzystać nagrodę głosową i utożsamić ten dźwięk z pochwałą np. ‘dobry pies’ nadając wysoki ton wypowiedzi, zachęci to psa do zabawy.

Pozytywne metody szkolenia psa

Kiedy już podjęliśmy pierwsze kroki związane z tresurą naszego pupila, poznaliśmy tzw. „metodę pozytywnego umocnienia”, inaczej mówiąc nagradzanie psa za wykonanie pożądanej czynności bez karcenia go krzykiem bądź inną formą agresji.

Możemy jednak wprowadzić treasure ujemną, polega ona na odebraniu psu przyjemności gdy wykazuje złe zachowanie. Ma to zniechęcić psa do powielania złego zachowania w przyszłości jak np. skakanie po nas szczególnie jeśli jest to większy pies. Gdy podczas zabawy pies zacznie po nas skakać, odchodzimy/odwracamy się i zaprzestajemy zabawę na parę minut. Kiedy pies się uspokoi możemy powrócić do zabawy. Jeśli nadal będzie po nas skakał, możemy wyprowadzić go za specjalną bramkę bądź do innego pokoju. Jest to tylko dopełnienie właściwej tresury.

Szkolenie szczeniaka najlepiej zacząć jak najwcześniej najlepiej ok. 8 tyg. życia. W mniej więcej tym okresie szczeniaki trafiają do nowych opiekunów, czasem są dalej u hodowcy, ale tam również powinny odbyć tresurę. Uczenie od wczesnych momentów żcycia szczeniaka ułatwia nam i zwierzęciu wspólną egzystencję, ponieważ utrwalamy trening i wychowujemy go tak, aby później nie mieć kłopotów z jego brakami w kulturze.

Musimy jednak pamiętać, że nawet jeżeli ustalimy przysmak odpowiedni dla naszego pupila to z czasem może się okazać że pies jest znudzony tym smakiem. U niektórych psów większą motywacją do pracy jest zabawa, gryzaki zabawki z przeciąganiem, czy głaskanie i pochwały słowne.

Kiedy już wiemy co nasz pies lubi i co go motywuje do działania z czasem możemy podnosić poprzeczkę w trudności tresury i dodać elementy rozpraszające. Pies może inaczej się zachować kiedy jest na spacerze i ma wiele różnych bodźców które go rozpraszają, w takim wypadku może nie reagować na nasze komendy. Dobrze jest zmieniać miejsca treningu od pokoju w ciszy, po często uczęszczane skwery i bulwary.

Socjalizacja psa i szczeniąt

Kiedy pies bądź szczenię, wykonało powyższe kroki i wykonuje polecenia na spacerze oraz przy różnych elementach rozpraszających, to można przejść do kolejnego etapu jakim jest uspołecznianie psa– warto przeplatać z pierwszymi treningami.

Uspołecznianie czyli zaznajomienie i akceptowanie przez czworonoga innych zwierząt, psów i ludzi w różnych miejscach. Wysiłek włożony w tę część treningu może skutecznie zmniejszyć szanse na to, że nasz pies wykształci w sobie behawioralne problemy.

Pies będzie bardziej ułożony i grzeczniejszy. Niektóre psy nawet jeśli nie przepadają za dużą ilością innych czworonogów, to wciąż powinny przejść obojętnie obok danego zwierzęcia, a nie reagować agresją.

Jak zacząć?

  • Najlepiej zaznajomić się z osobami które mają dobrze wychowane psy i nie przeszkadzają im szczenięta (i takie psy się zdarzają).
  • Pozwolić psu powąchać i zobaczyć, najlepiej w jakimś neutralnym dla nich terenie.
  • Z czasem zbliżać coraz bardziej, bądź bawić się ze swoim szczeniakiem i tresować kiedy obok niego jest inny pies, dzięki temu będzie, to mniej stresujące dla psa.
  • Kiedy poznają nowych ludzi powinni otrzymać pozytywny znak, dlatego dobrze zaznajomić odwiedzających jak to powinno wyglądać. Mogą przy wejściu do domu dać psu przysmak, aby przekierowali stresującą myśl o obcym na myśl o zabawie i przysmakach.

Metoda klikerowa

Co to jest kliker? Kliker to plastikowe pudełko często w kształcie kostki z małą blaszką dzięki której jak przyciśniemy wydaje dźwięk klikania, stąd też pochodzi nazwa. Ma on pomóc nakierować psa, że zrobił coś prawidłowo.

Po kliknięciu od razu nagradzamy psa, można również stosować komendę głosową zamiast klikera, głośne i wymowne “tak” lub słowo  “dobrze”.

Kliker jest jednak lepszy , dźwięk zawsze ma taki sam ton, zaś nasz głos może się wahać, bądź być za cichy lub za głośny.

Niestety znajdują się też w tej metodzie wady, musimy mieć dobrą podzielność uwagi i odpowiedni refleks, aby wydać komendę/wykonać gest, kliknąć klikera i dać psu smakołyk. Przez co czasem można się spóźnić z odpowiednim wydaniem nagrody dla psa i nasz pupil może się pogubić co wykonał prawidłowo i co jest nagradzane.

Jednakże najpierw musimy utożsamić, że dźwięk z klikera oznacza nagrodę, jest to dość proste i szybkie.

Wystarczy klikać i podawać psu smakołyki, bądź poczekać na nawiązanie kontaktu wzrokowego oznaczającego, że pies jest na nas skupiony. Jeśli pies po kliknięciu spojrzy na nas oczekując nagrody oznacza, to że udało nam się odpowiednio nawiązać znaczenie klikera.

Psie przedszkole

Kiedy jednak nie czujemy się pewnie w tym co robimy, bądź nie znamy zbyt dużej ilości właścicieli z odpowiednimi psami do uspołecznienia naszego czworonoga, to powinniśmy wziąć pod uwagę psie przedszkole. Zajmują się tam tresurą oraz szkoleniem psów, a także nauką dla opiekunów. Jednak jeśli twój pies jest już większy, to również znajdziesz inne grupy szkoleniowe które pomogą ci wskazać jak pracować ze swoim psem!

Teraz pozostaje otwarty świat dla Ciebie i Twojego przyjaciela!
Od prostych podstawowych szkoleń behawioralnych po ciekawe, pomysłowe sztuczki które pomogą stworzyć jeszcze większą więź z Twoim pupilem.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment