Żywienie psa rasy American Bully

Udostępnień
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Karma, którą karmisz swojego czworonoga jest niezwykle istotna i ważne, żeby była dopasowana do danej rasy psa. Każda rasa potrzebuje trochę odmiennego żywienia oraz innych składników odżywczych.

Warto najpierw poznać i zrozumieć jak wygląda odżywianie psa rasy American Bully. Jakie składniki odżywcze są dla niego najlepsze i jakie powinien otrzymywać.

W poniższym artykule zostaną opisane najważniejsze składniki odżywcze, elementy żywienia psa rasy American Bully oraz kilka istotnych rzeczy, o których warto pamiętać, aby wybrać najlepszą karmę dla swojego pupila.

Etykieta

Oceniając karmę warto najpierw przejrzeć i przeanalizować składniki na etykiecie. Nie należy zwracać uwagi na pięknie brzmiące hasła znajdujące się m.in. na opakowaniu, gdyż są one jedynie chwytem marketingowym w celu przykucia naszej uwagi. Jedyne miejsce gdzie możesz sprawdzić faktyczny skład karmy, to właśnie etykieta, na której widnieje lista składników. Zawsze pierwszym składnikiem na etykiecie, jest ten którego w karmie jest najwięcej, należy zwrócić na to uwagę przy wyborze karmy dla swojego czworonoga.

Białko

Trzeba pamiętać, że pies to przede wszystkim mięsożerca i potrzebuje duże ilości białka wysokiej jakości do budowy mięśni. Białko przyczynia się do właściwego rozwoju i jest bogate w aminokwasy. Najlepszym źródłem białka, jest prawdziwe mięso, ale w przypadku suchej karmy dla naszego American Bully warto wybrać tą, która na pierwszym miejscu w składzie ma „mączkę mięsną”. Wielu właścicielom psów źle kojarzy się ten składnik i z góry zakładają że taka karma jest niskiej jakości. Dobra mączka mięsna, jest bardzo cennym komponentem i może być nawet bardziej pożywna niż zwykłe mięso. Niektóre odmiany mączki mięsnej są bardzo wartościowe i z pewnością zapewnią Twojemu psu dobre źródło naturalnego białka. Niestety gorszej jakości mączka może zawierać m.in. kości, kopyta lub inne odpady co nie jest odpowiednim składnikiem karmy dla naszego zwierzaka. Istotnym jest z czego została zrobiona mączka mięsna.

Tłuszcze

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem odżywczym jest tłuszcz, niezbędny zarówno w diecie człowieka jak i psa. Tłuszcz w karmie dla psa powinien być jak najwyższej jakości. Niestety zdarza się tak, że producenci pokarmów dla psów jako zamiennik używają tanich olejów roślinnych. Warto szukać takiej karmy, która w swoim składzie ma naturalne tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedniej jakości tłuszcze zadbają o sierść i prawidłową pracę układu nerwowego naszego pupila. Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może doprowadzić do pewnych schorzeń, najcześciej spotykanym jest zapalenie trzustki.

Dobrej jakości składniki odżywcze

Dieta powinna być wzbogacona w witaminy i minerały. Wysoka zawartość tych składników odżywczych przyczynia się do zwiększenia odporności, wspomagania działania układu mięśniowego oraz korzystnego odziaływnia na jakość sierści psa. Bardzo istotny w diecie zwierzaka jest również wapń, który wpływa korzystnie na kości oraz zęby. Kolejnym cennym składnikiem jest błonnik, który wspomaga trawienie oraz pomaga oczyścić jelita psa. Zdarza się, że karmy dla psa zawierają: taurynę, chondroitynę czy glukozamine, składniki te pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu stawów oraz serca, co jest bardzo istotne w przypadku rasy American Bully. Żeby nie zaburzać bilansu składników odżywczych należy dostarczyć psu urozmaiconą odpowiednio skomponowaną dietę, w której skład wejdą warzywa, owococe, zboża, różne rodzaje mięs. Dobrze dobrane pożywienie pozwoli naszemu czworonogowi dożyć wielu szcześliwych lat w dobrym zdrowiu.

Wypełniacze i niskiej jakości białko

Należy unikać wypełniaczy i niskiej jakości białka oraz starannie sprawdzać etykiety, gdyż może się zdarzyć że producenci w składzie wyróżnią jedynie kilka zdrowych składników, a te niskiej jakości pominą. Wypełniacze w karmach dla psów, mają na celu podniesienie kaloryczności pokarmu. Niestety wielu producentów stosuje je w nadmiarze, gdyż są dużo tańsze niż pełnowartościowe mięso. Sprawdź również czy białko zawarte w karmie, pochodzi z prawdziwego mięsa, czy jego źródłem jest np. groch.

Przekarmianie

Należy karmić swojego American Bully z umiarem, jak każdy pies jest bardzo skory do jedzenia i nie można mu podawać wszystkiego co tylko zechce. Nadmiar jedzenia może doprowadzić do powstania otyłości, która przyczyni się do rozwoju wielu innych chorób. Najlepiej podawać psu odpowiednią ilość karmy, dopasowaną do jego rasy, wieku oraz masy ciała. W ustaleniu odpowiedniej ilości karmy dla naszego czworonoga, pomóc może specjalna tabela umieszczona na opakowaniu karmy.

Jeśli chcesz sprawdzić inne błędy najczęściej popełniane przez właścicieli psów, sprawdź nasz artykuł dotyczący głównych błędów żywieniowych popełnianych przez większość właścicieli psów.

Problemy zdrowotne wywoływane przez niektóre składniki

Wiele składników może powodować u psa przeróżne problemy związane ze zdrowiem. Głównym problemem jaki mogą spowodować są różnego rodzaju alergie pokarmowe. Psy mogą mieć uczulenie na niektóre pokarmy lub zawarte w nich składniki. Najlepszą karmą dla psa American Bully, który cierpi na alergie pokarmowe, jest pokarm ze składników w pełni naturalnych– warto zwrócić uwagę na dietę BARF. Wszelkiego rodzaju konserwanty, sztuczne aromaty czy inne tego typu dodatki do karmy, mogą bardzo zaszkodzić psu.

Kolejnym problemem, który może okazać się bardzo niebezpieczny zwłaszcza u psów rasy American Bully są wzdęcia. Silny skręt żołądka może doprowadzić do śmierci. W celu uchronienia psa przed tą wysoce niebezpieczną chorobą, należy podawać mu tylko te pokarmy, które są ubogie w różnego rodzaju spulchniacze.

Wśród tej rasy występują problemy związane ze stawami. Jest to spowodowane głównie tym, że American Bullies są aktywne i bardzo lubią ruch- przez co nadwyrężają swój układ kostno/stawowy. Odpowiedni pokarm skomponowany z naturalnych składników, może pomóc zapobiegać tego typu schorzeniom.

Karmienie szczeniąt rasy American Bully

Każdy szczeniak wymaga odpowiedniej opieki oraz specjalnego odżywiania. Na wczesnym etapie życia psa, bardzo ważne jest dostarczanie mu pokarmu, który zawiera właściwe składniki odżywcze. Szczeniakowi należy podawać pokarm 3 razy dziennie regularnie i w równych odstępach czasu. Istotnym jest też, aby pies miał cały czas miskę ze świeżą wodą. Dieta szczeniąt powinna być wzbogacona innymi cennymi składnikami niż samo mięso. Dlatego warto wybrać odpowiednią i zbilansowaną karmę wysokiej jakości specjalnie dedykowaną dla szczeniąt. Po posiłku należy dać psu czas na odpoczynek. Spokojny sen ułatwi trawienie i sprawi że szczeniak będzie szczęśliwy i zdrowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o opiece nad szczeniakiem, zaglądnij do naszego artykułu na temat opieki nad szczeniakami rasy American Bully.

Podsumowując

Zdrowie naszego American Bully, jest bardzo uzależnione od tego jaki pokarm mu podajemy. Karma dla psa powinna być jak najwyższej jakości oraz dostosowana do rasy, wagi oraz indywidualnych potrzeb każdego zwierzaka. Należy pamiętać, że karma musi smakować Twojemu psu, nie ma sensu podawać pokarmu, którego pies nie będzie chciał jeść. Zawsze staraj się starannie przeanalizować etykietę, aby upewnić się że pożywienie, które podajesz swojemu psu jest tym właściwym i sprawi że Twój American Bully będzie zdrowym, energicznym i szczęśliwym czworonogiem.

 •  
  1
  Share
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Komentarze

Show CommentsClose Comments

Leave a comment